Data produkcji reflektorów samochodowych

Praktycznie każdy samochód wystawiony na sprzedaż jest oznaczony jako bezwypadkowy. Niestety, z doświadczenia wiem, że bardzo często mija się to z prawdą. Aby sprawdzić, czy samochód faktycznie jest bezwypadkowy, musisz zwrócić uwagę na wiele punktów. Dzisiaj pokaże Ci jak sprawdzić, czy przednie reflektory są oryginalne. Pomocna w tym przypadku jest data produkcji reflektorów.

Gdzie znajduje się data produkcji na przednich reflektorach?

Datę produkcji znajdziesz na obudowie reflektora, zwykle od góry lub z boku. Jednak w niektórych samochodach, data będzie widoczna dopiero po zdemontowaniu reflektora. Data jest zapisana na wklejce lub wytłoczona w plastiku, ale o tym w dalszej części. Zacznijmy od standardowej formy, czyli naklejki.

Data produkcji reflektorów samochodowych

Powyżej przykład reflektora, w którym wlepka z datą produkcji umieszczona jest z boku reflektora. Jest to reflektor Opla Astry K wyprodukowany 18.07.2017r. W tym przypadku widać, że reflektor jest oryginalny (nie jest to zamiennik), ponieważ producentem jest GM, czyli General Motors. Dla tych, co nie wiedzą, General Motors do 2017r. był producentem m.in. Opla, stąd ich logo na reflektorze. Przykładowo w Fordzie znajdziesz logo Forda i producenta lamp Valeo.

Data produkcji reflektorów a data produkcji samochodu

Data produkcji reflektorów samochodowych BMW X3

Powyżej przykład reflektora z BMW X3 e83. Ten reflektor został wyprodukowany 18.08.2005r. Aby potwierdzić, że jest on fabryczny, musisz porównać datę widoczną na naklejce z dokładną datą produkcji samochodu.
Reflektor zwykle jest nieznacznie starszy niż samochód (z reguły do 30 dni), ale nie może być też młodszy. Datę produkcji samochodu poznasz rozkodowując numer VIN samochodu w bezpłatnych dekoderach.

Obejrzyj kilka egzemplarzy przed zakupem

W Polsce nie brakuje handlarzy, którzy próbują ukryć powypadkową przeszłość samochodu. Poniżej bardzo dobry przykład reflektorów Citroena C5.

Jak sprawdzić, czy reflektory są oryginalne

Ten reflektor został wyprodukowany 26.04.2011r. Data produkcji znajduje się w lewym górnym rogu.

Data produkcji na reflektorach samochodowych

Tutaj mamy przykład innego Citroena C5, w którym ktoś umiejętnie usunął datę produkcji reflektora. Jeżeli nie miałbyś porównania z innym egzemplarzem, ciężko byłoby ustalić, że coś jest nie w porządku. Jest to dobry przykład na to, że przed zakupem samochodu warto porównać przynajmniej dwa takie same modele, aby móc zauważyć nieścisłości.

Wytłoczona data produkcji na reflektorach

Data produkcji reflektorów samochodowych

W niektórych samochodach, w szczególności z grupy VAG, data produkcji jest wytłoczona na reflektorze. Cyfry przy strzałce oznaczają rok produkcji, a wskazująca strzałka miesiąc. W tym przypadku reflektor został wyprodukowany w przedziale kwietnia/maja 2003r.

Oczywiście nie zawsze data produkcji reflektorów znajduje się w łatwo dostępnym miejscu. Czasami będziesz musiał się nieźle nagimnastykować, a w niektórych przypadkach po prostu jej nie znajdziesz :). Jednak mając datę produkcji samochodu, warto ją porównać z innymi datami znajdującymi się np. na szybach, czy pasach bezpieczeństwa.

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!