Sztuczki nieuczciwych handlarzy – poszukiwanie samochodu

Sztuczki nieuczciwych handlarzy – poszukiwanie samochodu

Znalazłeś w internecie wymarzony samochód. Odpowiedni kolor, mały przebieg, dobre wyposażenie, od osoby prywatnej, bezwypadkowy, a na dodatek w dobrej cenie. Nie zastanawiając się długo, złapałeś za telefon i umówiłeś się na spotkanie jeszcze w ten sam dzień. Niestety, po przyjechaniu na miejsce rzeczywistość okazała się całkiem inna. Samochód nie był już taki piękny jak na zdjęciach, miał zardzewiałe tarcze hamulcowe, nieoryginalne szyby, dziwną strukturę lakieru, ślady rdzy a zamiast klimatyzacji automatycznej – manualną…
Jeżeli chcesz uniknąć takich sytuacji, poznaj sztuczki nieuczciwych handlarzy i zobacz jak się przed nimi bronić.

Sztuczki nieuczciwych handlarzy

Podana lista dotyczy sztuczek, z którymi możesz spotkać się już na etapie poszukiwania samochodu. Miej też na uwadze, że nie każdy handlarz to oszust, który chce Ci sprzedać grata. Są też osoby, które wystawiają na aukcję swój prywatny samochód i stosują tego typu sztuczki, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sprzedaży felernego egzemplarza. Bez względu na to, kto jest sprzedawcą, warto zawsze mieć się na baczności.

1. Osoba prywatna

Sztuczka polegająca na zaznaczeniu w informacjach, że samochód jest sprzedawany przez osobę prywatną, zamiast firmę. Takie działanie ma wzbudzić zaufanie potencjalnego nabywcy i ominąć filtry. Problemem nie jest tutaj to, czy ktoś jest handlarzem, czy sprzedaje swoje prywatne auto. Chodzi po prostu o uczciwość. Jeżeli ktoś już na wstępie ukrywa przed kupującym takie podstawowe informacje, to nie wróży to dobrze na przyszłość.

sztuczki nieuczciwych handlarzy - osoba prywatna

Jak nie dać się oszukać? 

Pierwsza metoda to skopiowanie numeru telefonu i wklejenie go w wyszukiwarkę. Jeżeli wyświetli się wiele wyników z aukcjami innych samochodów to znak, że masz do czynienia z osobą zajmującą się handlem autami. Kolejnym sposobem jest zadzwonienie do sprzedawcy i zapytanie o aktualność ogłoszenia. Ważne jest jednak, aby nie podawać, o jakie ogłoszenie dokładnie chodzi. Może to wyglądać w ten sposób: „Czy ogłoszenie samochodu jest nadal aktualne?”. Jeżeli sprzedawca zapyta, o które auto chodzi, to znak, że to handlarz. Można też poszukać w ogłoszeniu informacji na temat faktury. Jeżeli zobaczysz, że sprzedawca wystawa fakturę VAT lub VAT-marża to znak, że raczej nie jest to osoba prywatna.

2. Oferta przynęta

Polega na stworzeniu bardzo atrakcyjnej oferty, która dotyczy najczęściej dobrze sprzedających się modeli. Ładne zdjęcia, bogaty opis, niska cena, dobre wyposażenie i silnik to wszystko ma zachęcić potencjalnego nabywcę do szybkiego kontaktu. Po dotarciu na miejsce zainteresowany dowiaduje się jednak, że samochód został niedawno sprzedany przez współpracownika. W zamian oferuje się mu inne samochody oraz rabat jako formę rekompensaty. Sztuczka może być bardzo niebezpieczna w skutkach, ponieważ przez skrajne emocje i rozproszenie zaistniałą sytuacją możesz dać się namówić na zakup innego samochodu, którego nie kupiłbyś w normalnych warunkach.

sztuczki nieuczciwych handlarzy

Jak nie dać się oszukać?

Po pierwsze w przypadku znalezienia bardzo korzystnej oferty, należy dobrze przejrzeć cały opis. Czasami sprzedawcy dla uniknięcia problemów dodają mało widoczny zapis, który informuje, że samochód jest zarezerwowany lub sprzedany. Może się też zdarzyć, że zdjęcia samochodu pochodzą z innej strony internetowej lub starego ogłoszenia. Można to zweryfikować korzystając z funkcji „szukaj obrazu w Google” klikając prawym przyciskiem myszy w konkretne zdjęcie. Ostatnim sposobem jest rozmowa ze sprzedającym i stanowcze zapytanie o aktualność konkretnej oferty.

3. Niezgodne wyposażenie

Sztuczka polega na zaznaczeniu wyposażenia, którego samochód w rzeczywistości nie posiada. Sprzedawca chce w ten sposób skusić potencjalnego nabywcę ilością funkcji, licząc na to, że ten nie zweryfikuje tego podczas oględzin. Oszustwo może dotyczyć drobnych opcji (podgrzewane lusterka, elektryczne tylne szyby, gniazdo USB), jak również tych podstawowych jak klimatyzacja czy wspomaganie kierownicy.

błędne wyposażenie

Jak nie dać się oszukać?

Aby uniknąć tego rodzaju oszustwa, warto zrobić screen ogłoszenia i sprawdzić wyposażenie podczas oględzin samochodu. Jeżeli okaże się, że czegoś brakuje, będzie to dobry argument do negocjacji ceny.

4. Dodatkowe prezenty

Sztuczka polega na obiecaniu w ogłoszeniu dodatkowych prezentów przy zakupie. Może to być komplet opon, lepsze radio czy nowy akumulator. Sprzedawca liczy jednak na to, że kupujący z nadmiaru emocji zapomni o prezentach, a on zatrzyma trochę pieniędzy dla siebie. Co jednak gdy klient pamięta o obiecanych upominkach? Wystarczy wytłumaczyć się, że zostały w innym miejscu (oczywiście niedostępnym w najbliższym czasie) i zapewnić, że zostaną dosłane kurierem na wskazany adres.

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim należy o nich pamiętać 😉 Nie zgadzaj się też na dosłanie prezentów kurierem czy podrzucenie ich przy okazji. Z reguły taki czas nigdy nie nadchodzi. Co jednak gdy sprzedawca nie ma obiecanych gratisów? Poproś o oddanie równowartości w formie gotówki, odpowiednie zniżenie ceny samochodu lub zagroź odstąpieniem od zakupu. Takie postawienie sprawy powinno pomóc.

5. Zadatek/zaliczka

Znalazłeś pięknie wyglądający samochód, a w dodatku w dobrej cenie. Dzwonisz do sprzedawcy, mówisz że samochód bardzo Ci się podoba i chciałbyś go obejrzeć. Sprzedający zgadza się, ale mówi, że auto budzi bardzo duże zainteresowanie i potrzebuje, abyś wpłacił na jego konto zadatek w wysokości 1000 zł. Nie chcesz tracić okazji, dlatego zgadzasz się bez zastanowienia. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że samochód nie jest tak idealny jak na zdjęciach i nie decydujesz się na jego zakup. W takim przypadku prawdopodobnie zadatek nie zostanie Ci zwrócony, a Ty wrócisz do domu bez samochodu i o 1000 zł biedniejszy.

Pamiętaj! Jeżeli wpłacisz zadatek i nie zdecydujesz się na zakup — nie odzyskasz swoich pieniędzy. Jeżeli jednak nie dojdzie do transakcji z winy sprzedającego, zadatek powinien zostać zwrócony w podwójnej wysokości. Zaliczka natomiast zawsze podlega zwrotowi.

Jak nie dać się oszukać?

Podstawowa zasada to nigdy nie wpłacać żadnych pieniędzy w ciemno, bez wcześniejszego obejrzenia samochodu. Jeżeli nie widzisz jednak innej opcji i chcesz sobie taki samochód „zarezerwować” to przy rozmowie telefonicznej skorzystaj z aplikacji nagrywającej. Jest duże prawdopodobieństwo, że sprzedawca używa słów zadatek i zaliczka wymiennie, a wtedy szanse na odzyskanie pieniędzy będą dużo większe.

6. Bezwypadkowy

Ostatnio przeprowadziłem kilka rozmów mailowych z przedstawicielami dużych serwisów z ogłoszeniami samochodowymi na temat znaczenia opcji bezwypadkowy. Okazało się, że nie ma jednoznacznej definicji tego stwierdzenia. Te z delikatnymi uszkodzeniami powinny zostać oznaczone jako bezwypadkowe, natomiast te, które przeszły większe naprawy jako powypadkowe.  Nie ma jednak dokładnej granicy. Ustalenie, czy samochód można zaliczyć do grupy bezwypadkowych leży po stronie autora ogłoszenia. Niestety otwiera to furtkę nieuczciwym sprzedawcom, którzy naprawiają samochody po wypadku, a następnie sprzedają je jako bezwypadkowe. Jeżeli jednak ktoś odkryje prawdę to przecież zawsze można się zasłonić niewiedzą lub tym, że w samochodzie nikt nie ucierpiał więc jest to egzemplarz pokolizyjny, a nie powypadkowy. Statystki mówią, że nawet co 3 samochód używany miał w przeszłości większe lub mniejsze zdarzenie drogowe. Natomiast około 90% samochodów wystawionych na Polskich serwisach ogłoszeniowych jest bezwypadkowe. Ciekawe skąd taka rozbieżność?

samochód bezwypadkowy - sztuczki nieuczciwych handlarzy

Jak nie dać się oszukać?

Tutaj sprawa nie jest taka prosta. Podczas oględzin należy dokładnie sprawdzić samochód pod kątem bezwypadkowości. Historia pojazdu, stan lakieru, spasowanie elementów, ślady napraw itd. W tym miejscu proponuję zajrzeć do wpisu dlaczego warto sprawdzać auta przed zakupem?

Na dzisiaj to już wszystkie sztuczki nieuczciwych handlarzy, jak i cwanych sprzedawców. Tak jak wspominałem już na początku ta lista dotyczyła sztuczek, z którymi możesz się spotkać podczas poszukiwania samochodu. Oczywiście mogła być trochę dłuższa, ale wybrałem te najciekawsze. Jeżeli interesują Cię inne sztuczki nieuczciwych handlarzy, już niebawem kolejna część dotycząca oględzin samochodu.

Aby jej nie przegapić już teraz polub nas na Facebooku. Możesz to zrobić tutaj 😉

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!