10 sposobów jak sprawdzić przebieg samochodu

Niektóre statystyki mówią, że nawet 80% importowanych samochodów do Polski ma cofnięty przebieg. Inne, że istnieje 40% szansy na zakup samochodu z cofniętym licznikiem. Dokładnych liczb nikt nie jest w stanie podać, jednak korekta liczników na pewno jest problemem, z którym musi zmierzyć się każdy, kto kupuje samochód używany. W tym artykule pokażę Ci 10 sposobów jak sprawdzić przebieg samochodu.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-książka serwisowa

jak sprawdzić przebieg samochodu - książka serwisowa

Każda osoba kupująca nowy samochód w salonie otrzymuje w pakiecie cały stos dokumentów i książek, w tym także książkę serwisową. Znajdują się w niej zapisy z przebytych serwisów razem z datą i przebiegiem. Taka książka jest więc podstawą do określenia faktycznego przebiegu samochodu. Oczywiście na co dzień spotykam się również z sytuacjami podrobienia książki, wpisów lub wyrywaniem stron w celu ukrycia niechcianych wpisów. Dlatego bardzo ważne jest określenie, czy książka serwisowa jest autentyczna. Jak to zrobić? Na pierwszych stronach powinny znajdować się dane samochodu (marka, model, nr. VIN), data wydania samochodu, pieczątka, czasami też dane pierwszego właściciela. Podejrzane mogą być także wpisy wbite po długiej przerwie, ponieważ mogły one zostać wpisane już z cofniętym przebiegiem. Większość książek ma wpisaną datę jej produkcji, zwykle na ostatniej lub jednej z pierwszych stron. Pamiętaj też, że książka musi być napisana w języku kraju, w którym samochód został kupiony.

rzeczywisty przebieg samochodu

Jak sprawdzić przebieg samochodu-faktury z napraw

jak sprawdzić przebieg samochodu - faktury z serwisów

Większość sprzedających posiada również faktury z przebytych napraw, zwykle tych poważniejszych jak np. remont silnika czy wymiana rozrządu. Stanowią one po pierwsze wiarygodne potwierdzenie przeprowadzenia naprawy, ale mogą mieć także zapisane przebiegi. Warto zwrócić jednak uwagę na dane samochodu zapisane na fakturze, ponieważ, zdarzyło mi się już nie raz, że na fakturze nie zgadzał się numer VIN lub dotyczyła ona całkiem innego modelu.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-raporty VIN

jak sprawdzić przebieg samochodu - płatne raporty vin

Nieuczciwi handlarze mogą podrobić książkę, czy wyrzucić faktury z niechcianymi przebiegami. Nie mogą jednak zmienić historii, która jest zapisana w raportach VIN. Dekodery VIN gromadzą wiele informacji, zaczynając od wyposażenia, daty produkcji, koloru, a kończąc na uszkodzeniach, archiwalnych zdjęciach, czy właśnie zapisanych przebiegach. Aby przebieg znalazł się w takim dekoderze musi on zostać administracyjnie odnotowany w systemie, do którego ma dostęp dany dekoder. W praktyce oznacza to, że najczęściej przebieg jest spisywany przez ubezpieczalnie podczas kolizji. Jest to idealna opcja, która może pokazać cofnięcie przebiegu jeszcze przed zobaczeniem auta. Ma jednak jeden minus – aby uzyskać dostęp do zapisanych przebiegów trzeba wykupić cały raport. Koszt takiego raportu to od ok 15-100zł w zależności od ilości informacji, które się w nim znajdują.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-CEPiK

Jest jednak strona, która pozwala całkowicie za darmo sprawdzić przebiegi samochodu. Jest to historiapojazdu.gov.pl, która gromadzi dane na temat samochodów zarejestrowanych w Polsce. Aby wygenerować raport, wystarczy wpisać w odpowiednie pola numer VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. W zakładce „oś czasu” znajdują się przebiegi samochodu spisywane przez diagnostów podczas badań technicznych od 2014r. Pamiętaj jednak, że cofanie licznika odbywa się zwykle przed pierwszym badaniem technicznym, dlatego diagnosta może wpisać do systemu przebieg już zmieniony. Strona nie pomoże w przypadku samochodów sprowadzonych, ale jeszcze nie zarejestrowanych w Polsce, ponieważ nie ma ich w systemie. Przebiegi nie będą także widoczne w przypadku stosunkowo młodych aut kupionych w polskim salonie, ponieważ pierwsze badanie techniczne odbywa się po 3 latach, następnie po 2, dopiero potem co rok.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-wyszukiwarka Google

jak sprawdzić przebieg samochodu - wyszukiwarka google

W przypadku, kiedy posiadasz numer VIN samochodu, warto wkleić go do wyszukiwarki i poszukać informacji na temat przebiegów na wyświetlonych stronach. Możesz przykładowo znaleźć aukcję, na której samochód był wystawiony za granicą razem z przebiegiem. Dotyczy to głównie samochodów z USA. Jeżeli znajdziesz taką informację, spróbuj ustalić, czy dotyczy ona na 100% danego egzemplarza, ponieważ może się okazać, że Google pokaże wyniki numeru VIN innego samochodu, który rożni się tylko jedną cyfrą.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-zawieszki

przebieg po vin

Oglądając samochód, zwróć szczególną uwagę na zawieszki oraz naklejki z napraw, na których często wpisywany jest przebieg. Dotyczą one zwykle wymiany oleju, czy wymiany rozrządu. Znajdziesz je najczęściej w komorze silnika, czy słupkach B. Niektóre serwisy ASO umieszczają na samochodzie naklejkę z przebiegiem po wykonaniu przeglądu. Takie naklejki stosuje przykładowo Ford.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-ASO

jak sprawdzić przebieg samochodu - ASO

Przed zakupem możesz także podjechać z właścicielem do serwisu ASO i poprosić o sprawdzenie przebiegów zapisanych w ich bazie (np. podczas napraw). Możesz także zadzwonić i poprosić o taką informację telefonicznie na podstawie numeru VIN, jednak mało który serwis udzieli takiej informacji przez telefon. Przy okazji warto również zapytać, czy konkretnego samochodu dotyczą akcje serwisowe, z których będzie można skorzystać.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-dokumenty zagraniczne

jak sprawdzić przebieg samochodu - TUV

Większość samochodów używanych w Polsce to samochody sprowadzone. Takie samochody aby mogły zostać zarejestrowane muszą posiadać odpowiednią dokumentację w zależności od kraju sprowadzenia. Nie będę teraz pisał dokładnie, o jakie dokumenty chodzi, ponieważ to temat na osobny artykuł. Warto jednak, abyś zawsze poprosił o dokumentację zagraniczną i tam poszukał zapisanych przebiegów. Przykładowo przebieg jest zapisywany na niemieckim badaniu technicznym TUV.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-zagraniczne strony

jak sprawdzić przebieg samochodu po numerze vin

Niektóre, kraje udostępniają bazę informacji na temat samochodów, która przypomina nasz polski CEPiK. Dotyczy to m.in. Holandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Czech, czy Anglii. Jak sprawdzić bezpłatnie przebiegi samochodów sprowadzonych z tych krajów, opisaliśmy dokładnie w artykule Jak sprawdzić przebieg po numerze VIN.

Jak sprawdzić przebieg samochodu-komputer diagnostyczny

maxiecu

W większości samochodów przebieg nie jest zapisywany tylko na desce rozdzielczej, ale również w innych sterownikach w zależności od konkretnej marki, a nawet modelu, czy wersji. Podczas oględzin korzystam z komputera diagnostycznego Maxi Ecu, który daje możliwość podłączenia do praktycznie wszystkich samochodów. Aby sprawdzić, w jakich sterownikach przebieg jest zapisywany w konkretnym samochodzie, możesz skorzystać z narzędzia od Maxi Ecu: Wejdź na stronę www.maxiecu.com ,a następnie kliknij w zakładkę „Funkcjonalności”. Wybierz markę, model oraz rocznik (rok produkcji, nie pierwszej rejestracji) i system. Po wybraniu systemu wyświetlą się parametry dostępne do odczytania, w których musisz poszukać informacji o przebiegu – np. licznik kilometrów. Potem już na miejscu po podłączeniu do samochodu wystarczy wejść w konkretny moduł, a następnie odczytać zapisane przebiegi. Przykładowo w BMW przebieg jest zapisywany m.in. w module sterującym lampami. Przebieg jest najczęściej zmieniany tylko w module deski rozdzielczej (tak aby wyświetlał się na wyświetlaczu) a w innych sterownikach pozostaje oryginalny. Jednak musisz też wiedzieć, że przebiegami w innych modułach również można manipulować – wszystko zależy od chęci i umiejętności.

Jak sam widzisz sposobów na sprawdzenie autentycznego przebiegu w samochodzie jest całkiem sporo i nie są one specjalnie skomplikowane. Powinieneś też wiedzieć, że za cofaniem przebiegu nie zawsze stoją nieuczciwi handlarze z Polski. Spotkałem się z sytuacjami, kiedy to handlarze kupowali auta z Niemiec lub USA z już cofniętym przebiegiem i nie mieli o tym pojęcia, dlatego nie wyciągaj pochopnych wniosków. Oczywiście cofanie przebiegu to tylko jedna z wielu sztuczek nieuczciwych handlarzy, dlatego warto abyś poznał inne sposoby na sprawdzenie samochodu przed zakupem, które opisaliśmy w naszej książce.

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chcesz poznać więcej sposobów na sprawdzenie samochodu przed zakupem?

sprawdzenie-samochodu-przed-kupnem-od-ogłoszenia-do-kupienia

Zobacz nasz poradnik, w którym pokażemy Ci krok po kroku, jak kupić dobry samochód!