Faktura, czy umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Lepsza faktura, czy umowa kupna-sprzedaży samochodu? Już dzisiaj, dowiesz się którą opcję wybrać, kiedy należy odprowadzić podatek PCC-3 i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu dokumentów.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Z umową kupna-sprzedaży spotkasz się kupując samochód przede wszystkim od osoby prywatnej. Po zakupie, w terminie do 14 dni, musisz odprowadzić podatek PCC-3 do Urzędu Skarbowego. Podatek ten wynosi 2% wartości samochodu na umowie. Pamiętaj, że urzędnik sprawdza wartość samochodu, więc jeżeli uzna, że wartość ta jest zaniżona, będziesz musiał odprowadzić podatek od wyższej kwoty.
Jeżeli cena samochodu jest niższa z uzasadnionego powodu np. uszkodzonego silnika, możesz przedstawić dokumenty potwierdzające usterkę, aby odprowadzić niższy podatek.

Faktura

Faktura zastępuję umowę kupna-sprzedaży samochodu. Oznacza to, że sprzedający wystawia tylko fakturę — nie podpisujecie dodatkowej umowy. Gdy kupisz samochód na podstawie faktury, nie musisz odprowadzać podatku PCC-3.
Najczęściej spotkasz się z dwoma rodzajami faktur:

  1. Faktura VAT (23%)– faktury VAT wystawiają autoryzowani dealerzy, komisy lub firmy. Są to auta, które zwykle były wcześniej kupione na leasing. Jeżeli prowadzisz firmę i chciałbyś finansować auto leasingiem, szukaj auta sprzedawanego na fakturę VAT.
    Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na cenę samochodu. Często sprzedający piszą cenę netto, a w opisie dopisują, że do ceny trzeba doliczyć 23% podatku.
  2. Faktura VAT-marża– to z nią, spotkasz się najczęściej. Według prawa fakturę VAT marża może wystawić podmiot, którego czynności polegają na sprzedaży towarów używanych, nabytych w celu dalszej odsprzedaży. Taką fakturę wystawiają zazwyczaj komisy samochodowe i handlarze. Odprowadzają oni podatek od marży (zysku na samochodzie), dlatego w ich interesie jest, aby wpisać jak najniższą kwotę na fakturze. W zamian za jej zaniżenie często oferują korzystny rabat. Jednak nie daj się zwieść i nie zgadzaj się na to, ponieważ możesz mieć problemy z rękojmią.

Niektórzy handlarze nadal oferują niezbyt korzystną umowę tzw. in blanco/ na Niemca. Polega ona na tym, że handlarz na umowie jako sprzedającego wpisuje dane osoby od której kupił samochód np. Niemca, a nie swoje. Podpisując taką umowę, handlarz ma na celu odsunięcie się od odpowiedzialności za samochód i uniknięcie odprowadzenia podatku. Na taką umowę nigdy się nie zgadzaj! Jeśli okaże się, że samochód ma wady ukryte, oczywiście możesz udać się do sprzedającego o rekompensatę. Jednak zgodnie z umową sprzedającym jest Niemiec… Tylko gdzie go szukać?  
Na szczęście coraz rzadziej spotykane są takie umowy.

Faktura, czy umowa kupna-sprzedaży

Jeśli otrzymasz potwierdzenie w formie faktury, nie musisz odprowadzać podatku. Sprzedającym jest firma, która przez prawo traktowana jest jako „profesjonalista”, dlatego Tobie jako osobie fizycznej, łatwiej będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Natomiast od osoby prywatnej otrzymasz umowę kupna-sprzedaży, więc musisz liczyć się z podatkiem. Na umowie zwykle widnieje więcej informacji na temat samochodu niż na fakturze, jednak znacznie trudniej jest dochodzić swoich praw pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Niezależnie od tego, czy kupujesz samochód od firmy, czy od osoby prywatnej, najważniejsze jest, abyś go dobrze sprawdził przed zakupem. Jeśli chcesz kupić dobry samochód używany, skorzystaj z naszej checklisty. Zawarliśmy niej mnóstwo porad, które na pewno Ci się przydadzą 🙂 .

Sprawdź samochód przed zakupem z checklistą

Interakcje czytelnika

Komentarze

  1. KM

    Artykuł ten jest naprawdę świetnym źródłem informacji dla wszystkich, którzy rozważają zakup lub sprzedaż samochodu. Cennym atutem jest również podkreślenie, że wybór między fakturą a umową kupna-sprzedaży zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj transakcji czy stan samochodu. Warto jest zdobyć tę wiedzę, aby podjąć najlepszą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *