Od 01.01.2020r. weszła w życie ustawa, zgodnie z którą należy zarejestrować samochód do 30 dni, licząc od dnia zakupu. Dlatego, gdy kupisz samochód, warto w terminie udać się do Wydziału Komunikacji, aby dopełnić formalności. Dzisiaj dowiesz się jakich dokumentów potrzebujesz, oraz ile zapłacisz za rejestrację samochodu, który jest już zarejestrowany w Polsce.
Rejestracja samochodu używanego – wymagane dokumenty
- Oryginał dowodu własności zakupionego pojazdu – zwykle jest to faktura lub umowa kupna-sprzedaży.
- Dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. W przypadku nieaktualnych badań dokonuje się rejestracji czasowej.
- Kartę pojazdu – posiada ją każde auto zarejestrowane w Polsce po 1.07.1999 r.
- Dotychczasowe tablice rejestracyjne.
- Polisę OC.
- Wypełniony wniosek rejestracji samochodu.
- Dowód opłaty za rejestrację.
- Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (jeżeli właścicielem będzie osoba fizyczna) lub odpis z KRS (jeżeli właścicielem będzie firma).
- * Udzielone pełnomocnictwo. W przypadku, gdy samochód będzie miał współwłaściciela, a nie jest obecny podczas rejestracji.
Rejestracja samochodu używanego – koszty
Nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych ani za nie płacić, jeżeli poprzedni właściciel miał zarejestrowany samochód w tym samym powiecie. Przykładowo, jeżeli jesteś zameldowany w Katowicach i samochód, który kupiłeś ma rejestrację SK, nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych. W tym przypadku opłata za rejestrację zmniejszy się o koszty tablic i naklejki legalizacyjnej, czyli w praktyce o ponad 90 zł
Rejestracja samochodu używanego sprowadzonego z zagranicy
W przypadku, gdy kupiony samochód nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, formalności i opłaty wyglądają nie co inaczej.
Do urzędu musisz dostarczyć m.in. dowód opłacenia akcyzy (lub potwierdzenie zwolenianina obowiązku jej opłacenia), tłumaczenia dokumentów (jeżeli samochód jest sprowadzony krajów spoza UE), badanie techniczne, potwierdzenie dokonania odprawy celnej (w przypadku samochodów sprowadzonych krajów spoza UE) itd. Koszt rejestracji wynosi 255,50 zł. Poniżej znajdziesz dokładnie informacje, jak zarejestrować samochód sprowadzony z poszczególnych krajów.
Rejestracja samochodu używanego z Francji
Rejestracja samochodu używanego z Niemiec
Rejestracja samochodu używanego ze Szwajcarii
Dodaj komentarz