Rejestracja samochodu z Niemiec 2019 – krok po kroku
Rejestracja samochodu z Niemiec – zakup bezpośrednio od właściciela
Chcesz kupić samochód z Niemiec, ale nie wiesz jakie czekają Cię formalności? W tym poradniku dowiesz się, jak krok po kroku przebiega rejestracja samochodu z Niemiec. Poradnik zawiera 7 kroków, z których 2 pierwsze musisz wykonać będąc jeszcze w Niemczech.
KROK 1. Zakup samochodu od Niemca. Jakie dokumenty powinieneś otrzymać od sprzedającego?
1.Zulassungsbescheinigung Teil I, czyli mały brief – odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego
2. Zulassungsbescheinigung Teil II, czyli duży brief – odpowiednik polskiej karty pojazdu
3. Kaufvertrag, Rechnung – dokument potwierdzający nabycie pojazdu np. umowa kupna-sprzedaży
KROK 2. Niemiecki Wydział Komunikacji. Jak otrzymać tymczasowe tablice rejestracyjne?
Po podpisaniu umowy/faktury ze sprzedającym udaj się do niemieckiego Wydziału Komunikacji, aby wyrejestrować samochód (o ile już wcześniej nie zrobił tego sprzedający). Tam otrzymasz potwierdzenie wyrejestrowania samochodu, które będziesz musiał pokazać w polskim Wydziale Komunikacji.
W niemieckim Wydziale Komunikacji oddajesz dotychczasowe tablice rejestracyjne i składasz wniosek o uzyskanie nowego numeru rejestracyjnego, na którym będziesz mógł wracać do Polski. Urzędnik przydzieli Ci numer rejestracyjny, z którym musisz udać się do serwisu tablic, aby wyrobić nowe tablice rejestracyjne. Wyróżnia się dwa rodzaje tablic: z żółtym i czerwonym paskiem. Zarówno na żółtych, jak i czerwonych tablicach wytłoczona jest data ich ważności, która czytana jest od góry. Poniższa tablica ważna jest do 5.11.2011 do godziny 23:59.
Żółte tablice rejestracyjne (Kurzzeitkennzeichen) to tzw. tablice zjazdowe. Z założenia przeznaczone są tylko do poruszania się po terenie Niemiec np. w celu wykonania przeglądu. Jednak w praktyce można poruszać się nimi po terenie Unii Europejskiej przez 5 dni od momentu odbioru oświadczenia z urzędu, dlatego wiele osób wykorzystuje je do sprowadzenia samochodu. Aby otrzymać żółtą tablicę, musisz przedstawić potwierdzenie ubezpieczenia eVB.
Czerwone tablice rejestracyjne (Zollkennzeichen) to tzw. tablice celne. Są one wydawane na co najmniej 14 dni a maksymalnie na 1 rok. Data ich ważności kończy się w tym samym czasie co obowiązkowe ubezpieczenie. Nazywane są także tablicami eksportowymi, ponieważ po ich uzyskaniu, nie ma możliwości ponownej rejestracji samochodu w Niemczech.
Co, w przypadku, gdy auto będzie transportowane na lawecie?
Jeżeli samochód transportujesz na lawecie, wystarczy, że wyrejestrujesz pojazd w Wydziale Komunikacji. Nie musisz wyrabiać tablic tymczasowych ani wykupować polisy ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, by zabrać potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu.
KROK 3. Urząd celny. Gdzie opłacić podatek za akcyzę i ile ona wynosi?
Akcyzę możesz opłacić bezpośrednio w urzędzie celnym lub online na stronie puesc.gov.pl. Podstawą opodatkowania jest wartość samochodu na umowie. Jeżeli będzie ona zaniżona, otrzymasz dopłatę z wyrównaniem do średniej wartości rynkowej danego modelu. Wartość na umowie przeliczana jest według kursu NBP z dniem, w którym przekroczyłeś granicę (podajesz tę informację przy składaniu deklaracji). Dodatkowym kosztem, który poniesiesz jest dokument potwierdzający opłacenie akcyzy. Dokument ten jest niezbędny, aby możliwa była rejestracja samochodu z Niemiec w polskim Wydziale Komunikacji.
Temat akcyzy szczegółowo poruszyliśmy w tym artykule.
Wysokość podatku akcyzowego:
3,1 % – od wartości pojazdu, jeżeli pojemność silnika wynosi do 2000 cm 3
18,6% – od wartości pojazdu, jeżeli pojemność silnika wynosi powyżej 2000 cm 3
Aby obliczyć stawkę możesz skorzystać z darmowego kalkulatora.
Krok 4. Stacja kontroli pojazdów. Czy muszę robić przegląd?
Musisz udać się na dodatkowy przegląd, nawet gdy sprowadzone auto posiada ważny TUV (odpowiednik polskiego przeglądu). W TUVie brakuje kilku informacji np. o dacie produkcji samochodu lub nacisku na osie, które muszą zostać uzupełnione. Na stacji kontroli pojazdów otrzymasz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.
Co w przypadku, gdy samochód nie ma ważnych tablic celnych lub zjazdowych?
W takiej sytuacji w urzędzie musisz nabyć polskie czasowe tablice (czerwone) i udać się na przegląd. Jeżeli masz możliwość przetransportowania samochodu na badanie techniczne lawetą nie musisz posiadać żadnych tablic rejestracyjnych. Zwolnienie to dotyczy badań technicznych wykonywanych przed pierwszą rejestracją w kraju.
Krok 5. Tłumacz przysięgły. Jakie dokumenty musisz przetłumaczyć, aby zarejestrować samochód?
Aby rejestracja samochodu z Niemiec przebiegła pomyślnie, musisz zlecić tłumaczenie następujących dokumentów:
1. Potwierdzenie zakupu: niemiecka umowa kupna-sprzedaży lub faktura (o ile nie została sporządzona w dwóch językach).
2. Karta pojazdu (o ile została wydana).
3. Dowód rejestracyjny.
KROK 6. OC. Czy musisz posiadać ważne ubezpieczenie?
Jeżeli auto ma ważne niemieckie ubezpieczenie tymczasowe (np. zakupione razem z tablicami) możesz na jego podstawie zarejestrować samochód w Polsce. Pamiętaj jednak, że w dniu, w którym rejestrujesz pojazd, musisz wykupić polską polisę OC na rok, ponieważ ta tymczasowa wygasa. Jeżeli tego nie zrobisz, otrzymasz od UFG karę, za brak ubezpieczenia. Niemieckie ubezpieczenie wygasa również z końcem ważności tablic tymczasowych.
W Polsce jeszcze przed rejestracją możesz wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni. Zostało ono stworzone po to, aby móc dokonać formalności związanych z rejestracją samochodu, np. przegląd techniczny. 30-dniowa polisa również przedawnia się z dniem rejestracji samochodu.
Krok 7. Rejestracja samochodu z Niemiec w polskim Wydziale Komunikacji. Jakich dokumentów potrzebujesz?
Zgodnie z prawem czas na zarejestrowanie samochodu wynosi 30 dni licząc od dnia jego sprowadzenia. Udaj się do Wydziału Komunikacji, który mieści się w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub dzielnicy – zależnie od miejsca zamieszkania. Aby zarejestrować samochód potrzebujesz oryginalnych dokumentów:
1. Potwierdzenie opłacenia akcyzy.
2. Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym.
3. Przetłumaczone dokumenty: potwierdzenie zakupu samochodu, odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego, odpowiednik polskiej karty pojazdu. * Aktualizacja: do zarejestrowania samochodu pochodzącego z Unii Europejskiej wystarczy tylko przetłumaczona lub dwujęzyczna umowa lub faktura.
4. Odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.
5. Potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w Niemczech.
6.Potwierdzenie wniesienia opłat w urzędzie.
7. Wypełniony wniosek o rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy.
8. Dowód tożsamości (jeżeli właścicielem jest osoba fizyczna) lub odpis z krajowego rejestru sądowego (gdy właścicielem jest osoba prawna).
9. Zagraniczne tablice rejestracyjne lub wniosek o ich braku.
10. Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (o ile występuje taka konieczność).
Urzędnik wyda Ci dowód tymczasowy, który jest ważny przez 30 dni.
W styczniu 2016 została zniesiona opłata recyklingowa.
Rejestracja samochodu z Niemiec
7 powyższych kroków pozwoli Ci bezproblemowo zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec. Jeżeli chcesz kupić auto sprowadzone przez handlarza, kroki te wyglądają nieco inaczej, jednak ostatecznie do rejestracji potrzebujesz dokumentów zawartych w kroku 7. O tym, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę przy zakupie auta, dowiesz się w już niebawem.
Pamiętaj jednak, że praktycznie wszystkie samochody sprowadzone z Niemiec mają za sobą mniejsze lub większe uszkodzenie, albo są po prostu wysłużone. Kluczem do sukcesu są dobre oględziny i wybranie egzemplarza, z którym nie będziesz miał w przyszłości problemów. W naszej książce „Od ogłoszenia do kupienia, czyli jak kupić sprawny i bezwypadkowy samochód”, pokażemy Ci krok po kroku, na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem samochodu używanego. Tutaj pobierzesz bezpłatny fragment i dowiesz się więcej informacji na temat książki.
Reader Interactions
Komentarze
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
- kontakt@jaksprawdzacauta.pl
- 515-726-021
DANE KONTAKTOWE
WISELANE PIOTR SOKOLIŃSKI
NIP: 6292493951
REGON: 383500674
41-300 DĄBROWA GÓRNICZA
WOJ. ŚLĄSKIE
Ania
witam,
czy przed pójściem zarejestrować samochód, wcześniej muszę zrobić przegląd?
admin
Najlepiej gdyby samochód miał zrobiony przegląd jeszcze przed rejestracją. Jeżeli go nie ma dokonuje się rejestracji czasowej.
Grzegorz
Witam serdecznie,
Mam zamiar sprowadzic Samochód z Niemiec na tymczasowych w sposób jaki super opisujecie. Czy mogę to zrobić jadąc przez Austrię? Potrwało by to 5 dni…
admin
Witamy
Tak, te tablice są ważne na terenie Unii Europejskiej, więc bez problemu można jechać przez Austrię
Daniel
Kupiłem auto od handlarza, na fakturze widnieje zapis (oczywiście zgodnie ze stanem faktycznym): auto nie przekroczyło granicy Polski, zakupiony pojazd znajduje się na terenie Niemiec. Zgodnie z umową auto sprowadzam do Polski sam. Czy w związku z powyższym obowiązek zapłaty podatku akcyzowego ciąży na mnie?
admin
W pierwszej kolejności sprawdź, czy akcyza nie została już opłacona. Jak to zrobić pokazaliśmy w tym artykule: https://jaksprawdzacauta.pl/poradniki/akcyza-za-samochod/
Zgodnie z prawem, podatek musi opłacić osoba, która dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego – jeżeli wpiszecie na umowie niemieckie miasto, to Ty będziesz tym podatnikiem, jeżeli polskie to handlarz. Z praktyki jednak wiem, że jest to kwestia do dogadania jeszcze przed spisaniem umowy.
Zaciekawiony
Witam
Samochód sprowadzony z Niemiec bez tablic rejestracyjnych.
Będzie rejestrowany z współwłaścicielem
Posiadam do niego.
– mały brief (po niemiecku)
– duży brief (po niemiecku)
– zaświadczenie od handlarza, że samochód został sprowadzony bez tablic
– polski przegląd
– aktualne ubezpieczenie samochodu
– zaświadczenie o opłaceniu akcyzy
– faktura sprzedaży (wypisana przez handlarza)
– pełnomocnictwo od współwłaściciela (jest to darmowe pełnomocnictwo dla członka rodziny)
Czy czegoś mi brakuje ? Zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu w Niemczech ? (tego mi handlarz nie dał)
Jak coś źle napisałem to mnie poprawcie 🙂
Jest to pierwszy samochód rejestrowany przeze mnie i jestem zielony w temacie 🙂
Dzięki
admin
Hej
Zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu w Niemczech to pieczątka w briefie świadcząca o wymeldowaniu. Przydałby Ci się jeszcze odpis z KRS potwierdzający, że handlarz prowadzi działalność związaną z obrotem samochodami (z praktyki wiem, że nie każdy WK na to zwraca uwagę)
Poza tym masz komplet dokumentów. 🙂
Maniek
Witam,
Zakupiłem auto w niemczech dla siostry. mam fakture na dane siostry,
Podczas wyrejestrowania auta w niemczech do briefu zostały wpisane MOJE dane . Pytanie brzmi czy wydzial komunikacji bedzie stwarzał problemy przy rejestracji auta na siostrę?
Arkadiusz
Witam kupiłem auto w Niemczech i okazało się że na umowie sprzedaży jest literówka przy adresie mojej ulicy, czy mogę mieć z tym problem przy rejestracji auta w polsce
admin
Nie powinieneś mieć z tym problemu, ponieważ na umowie są również inne Twoje dane. A dodatkowo, adres i miejsce zameldowania mają już coraz mniejsze znaczenie w polskim prawie. Jednak dużo zależy od urzędnika 🙂
Bartek
Cześć
w Niemczech mam kupione auto z dokumentami, z ważnym przeglądem TUV. Stoi w garażu bez blach po wyrejestrowaniu.
Czy mogę je zarejestrować w Polsce i pojechać tam z polskimi blachami?
admin
Cześć,
Tak, tylko musisz wcześniej udać się do polskiego Wydziału Komunikacji z dokumentami i jak już zarejestrują samochód, to możesz zabrać nowe tablice i dokumenty i przyjechać autem do polski.
KondziuD13
Tylko nie będzie miał przeglądu w Polsce to go nie zarejestruje.
ram
Witam, czy muszę auto rejestrować jeśli mam zamiar go sprzedać? Jeśli tak to ile mam na to czasu?
admin
W praktyce nie musisz go rejestrować, jednak pamiętaj, że bez ważnych tablic i OC nie możesz się nim poruszać po drogach.
Renata
Dzień dobry
Właśnie jesteśmy szczęśliwymi nabywcami auta sprowadzonego z Niemiec. Chcemy od handlarza fakturę Vat marża i ten pan mówi, że jak on nam opłaca to płacimy więcej o 1500 zł. Moje pytanie jest następujące. Czym jest spowodowana ta różnica. Jak wyliczam to wychodzi akcyza 1.891 zł + 98 przegląd+ 100 tłumaczenie dokumentów.= 2.089 zł. A ten pan mówi , że 3.200 zł . Bardzo proszę o odpowiedź , ponieważ jest to znaczna różnica.
admin
Dzień dobry
Handlarz powinien wystawić fakturę na rzeczywistą kwotę, jaką zapłaciliście za samochód i nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sami zrobili opłaty (chociaż formalnie powinien to zrobić sprzedający). Możliwe, że handlarz chce zaniżyć kwotę na fakturze, tak by uniknąć podatku.
Jeżeli chodzi o samochody z Unii Europejskiej, to już nie trzeba tłumaczyć dokumentów. Prawdopodobnie handlarz coś kombinuje, więc poproście, aby wyszczególnił co w tej kwocie (3200 zł) się znajduję.
Michał
piszę, bo w każdym BIP piszą inaczej.
zakupiłem auto od handlatza, który sprowadza je z Niemiec.
dostałem fakturę, niemiecki dowód rejestracyjny, tłumaczenie dowodu, polisę na 30 dni oraz prześlą mi mailowo poświadczenie zapłaty akcyzy (sprawdziłem na puesc.gov.pl że została uregulowana)
auto mam na niemieckich blachach (nie tymczasowych)
jak wygląda kwestia rejestracji tego auta w Polsce?
czy czegoś brakuje?
admin
Powinieneś otrzymać jeszcze odpis z CEIDG lub KRS od handlarza, jako potwierdzenie, że prowadzi handel samochodami (w praktyce, nie w każdym WK tego wymagają). Zwróć uwagę, aby w małym briefie mieć pieczątkę z Niemieckiego urzędu świadczącą o wymeldowaniu samochodu. Jeżeli samochód został wymeldowany w Niemczech, to tablice są nie ważne-możesz w urzędzie ich nie oddawać, tylko wypisać wniosek o ich braku.
Potwierdzenie opłacenia akcyzy możesz wydrukować z PUESC. Pamiętaj, aby w dniu rejestracji samochodu wykupić nową polisę OC. W sumie potrzebujesz wszystkich dokumentów, które wypisaliśmy w artykule :).
zniszczenie mojego mienia
Mam pytanie samochodem na polskich rejestracjach przyjechalem do Niemiec,auto mialo i ma przeglad techniczny do sierpnia,wazne ubezpieczenie OC,podczas kontroli policyjnej,gdzie zostalem zatrzymany,samochod mial troche rdzy,wiec im sie nie spodobalo i musialem razem z policja pojechac na niemiecki przeglad techniczny,gdzie policja razem zdiagnosta wskoczyli do kanalu i wszyscy metalowymi mlotkami zaczeli walic od spodu i niszczyc moje auto,zabrali mi dowod rejestracyjny i tablice …Co ja mam teraz zrobic,czy moge wziasc zolte tablice z ubezpieczeniem i wrocic do kraju….Sprawe oddalem do adwokata…
admin
Ciężka sytuacja… z tablicami żółtymi, a nawet z polskimi tymczasowymi będziesz mieć problem, choćby dlatego, że nie masz dowodu rejestracyjnego. Napisz do nas na maila, bo znamy jedną grupę która może Ci pomóc w tej sytuacji 🙂
Andrzej Piernik
Chciałbym kupić auto już sprowadzone z Niemiec, ale podobno nie przygotowane do rejestracji. Jak to zrobić żeby wszystko było legalne. Jestem kompletnie zielony w temacie. Bardzo Proszę o pomoc.
admin
Prosimy o napisanie do nas na maila kontakt@jaksprawdzacauta.pl ze szczegółami zakupu (jaki to samochód, od kogo Pan kupuje itd) 🙂
Przemek
Dzisiaj byłem w KAS – Celnik w punkcie obsługi klienta powiadomił mnie że samochody sprowadzone z UE nie podlegają akcyzie… Coś się zmieniło? Czy Pan niedouczony…
admin
Samochody osobowe sprowadzone z UE jak najbardziej podlegają akcyzie. Oczywiście są wyjątki takie jak np. samochody napędzane wodorem, czy elektryczne :). Cały temat akcyzy omówiliśmy w tym artykule https://jaksprawdzacauta.pl/poradniki/akcyza-za-samochod/
Marginess
Wczoraj 27 marca 2019 rejestrując samochód sprowadzony z Niemiec Pani w urzędzie poinformowała mnie, że nie trzeba już tłumaczyć briefów. Jeśli umowa kupna sprzedaży jest spisana w dwóch językach to nic nie trzeba tłumaczyć.
admin
Faktycznie, znieśli obowiązek tłumaczenia briefów. Dzięki za informację! 🙂
Sebastian
witam,
dzisiaj dzwonielm do Urzedu komunikacji z tym pytaniem, Pan powiedzial mi ze faktycznie nie trzeb atlumaczyc jezeli nie ma zadnych adnotacji w Briefie. a ze adnotacje sa w punckei 22, to Pan powiedzial prosze przyjsc to zobaczymy i powiemy czy trzeba tlumaczyc 🙂
Podatek
Czy oprócz akcyzy należy jeszcze zapłacić jakiś podatek w urzędzie skarbowym?
admin
Cześć,
Jeżeli jesteś osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to musisz opłacić podatek VAT 23% w przypadku, gdy kupujesz samochód nowy ewentualnie do 6mc (od daty dopuszczenia do ruchu) lub przebiegu 6000 km.
Jeżeli natomiast kupujesz samochód używany, to nie odprowadzasz podatku w Urzędzie Skarbowym.
jarek
Aco, jeśli prowadzisz działalność i pojazd chcesz w niej używać, ale kupiłeś go bez zwrotu niemieckiego vatu?