Akcyza za samochód – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem.

Akcyza za samochód – poradnik

Każda osoba, która planuje kupić samochód sprowadzony, ale jeszcze niezarejestrowany w Polsce, będzie miała styczność z podatkiem akcyzowym. W niektórych sytuacjach będzie musiała sama opłacić podatek, a w innych okazać tylko potwierdzenie przy rejestracji samochodu. Często jest wiele zamieszania z tym podatkiem, dlatego pokażę Ci, jak sprawdzić, czy akcyza za samochód została opłacona, jaka jest jej stawka i kto musi ją opłacić.

Co to jest akcyza i jakich samochodów dotyczy?

Podatkiem akcyzowym objęte są samochody osobowe, które zostały importowane lub nabyte wewnątrzwspólnotowo, ale jeszcze nie są zarejestrowane w Polsce. Nabycie wewnątrzwspólnotowe to przemieszczenie samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego (krajów Unii Europejskiej) na terytorium kraju (Polski). Podsumowując, podatek akcyzowy obejmuje praktycznie wszystkie samochody osobowe sprowadzone, ale jeszcze niezarejestrowane w Polsce z wyjątkami, które opisałam poniżej.

Zwolnienia z obowiązku zapłaty akcyzy

Oczywiście niektóre samochody zwolnione są z obowiązku zapłaty akcyzy. Można do nich zaliczyć m.in. samochody przeznaczone do przewozu towarów, samochody elektryczne, czy napędzane wodorem. Samochody klasyfikowane są w układzie nomenklatury scalonej (CN)- samochody osobowe mają przypisany numer CN8703. Numer CN8703 klasyfikuje do zapłaty podatku akcyzowego. Jeżeli masz wątpliwości, do którego kodu klasyfikuje się egzemplarz, to skontaktuj się z Urzędem Skarbowym. Jeżeli nadal będzie problem z klasyfikacją, to musisz złożyć odpłatny wniosek do Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu o wydanie WIA (wiążącej informacji akcyzowej), na podstawie której egzemplarz zostanie indywidualnie sklasyfikowany. W praktyce prawie wszystkie samochody osobowe są objęte obowiązkiem zapłaty akcyzy.

Ile wynosi podatek akcyzowy?

Podstawą opodatkowania jest zwykle kwota, za którą samochód został kupiony. Do przeliczenia podstawy stosuje się bieżący średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli wysokość podstawy odbiega od średniej wartości rynkowej, Urząd Skarbowy wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy lub stosownych wyjaśnień.

Stawka akcyzy wynosi:

-3,1% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności do 2000 cm³,

-18,6% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności powyżej 2000 cm³.

akcyza za samochód - stawka

Przykładowo, dla BMW e60, z silnikiem o pojemności 3000 cm3 i wartości 32 000 zł, akcyza wyniesie 5952 zł. Natomiast dla Audi A3, z silnikiem o pojemności 1968 cm3 i wartości 26 000zł, akcyza wyniesie 806 zł. Możesz skorzystać z kalkulatora akcyzowego, który ułatwi wyliczenia.

Akcyza za samochód a zakup w komisie

Jeżeli sam sprowadziłeś samochód, to sprawa jest prosta – Ty musisz opłacić akcyzę. Sytuacja komplikuje się,  gdy kupujesz samochód sprowadzony, ale jeszcze niezarejestrowany w Polsce od handlarza lub z komisu. W wielu przypadkach opłacają oni akcyzę, jednak z praktyki wiem, że wielu też tego nie robi. Zgodnie z prawem  podatnikiem podatku akcyzowego jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje tego nabycia wewnątrzwspólnotowego- czyli handlarz lub komisant. Kupujący samochód na terenie kraju nie jest podatnikiem z tytułu takiego zakupu, ponieważ nie dokonuje czynności będących przedmiotem opodatkowania. Podsumowując, to handlarz lub komis powinien opłacić akcyzę.

Podczas zakupu samochodu sprowadzonego, ale nie zarejestrowanego, handlarz/komisant ma obowiązek przekazać potwierdzenie zapłaty akcyzy lub dokument potwierdzający brak takiego obowiązku.

A co w przypadku, gdy akcyza za samochód nie została opłacona?

Aby zarejestrować samochód, musisz okazać potwierdzenie zapłaty za akcyzę. Jeżeli nie masz potwierdzenia to warto sprawdzić, czy akcyza w ogóle została opłacona (poniżej pokazałam jak to zrobić).akcyza za samochód

Jeżeli została opłacona, to wydrukuj potwierdzenie i udaj się z powrotem do wydziału komunikacji. Jeżeli okaże się, że nie została, to udaj się do komisu, aby wyjaśnić sytuację- może po prostu zapomnieli jej opłacić. Jednak wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, gdzie handlarz napisał w ogłoszeniu, że opłacił akcyzę, podczas oględzin samochodu potwierdził to prosto w oczy, a w rzeczywistości akcyza nie została opłacona. Dlatego nie ufaj handlarzom na słowo!

Jeżeli nie będą chętni do zapłaty, to masz do wyboru dwie opcje:

 1. Dobrowolnie zapłacić akcyzę za sprzedającego- pamiętaj, że dopiero po jej opłaceniu, możesz zarejestrować samochód.
 2. Zgłosić problem o nieprawidłowościach funkcjonowania komisu samochodowego do Urzędu celno-skarbowego. Przykładowo w województwie śląskim problemy zgłasza się do Analizy Ryzyka w Śląskim Urzędzie Celno-Skarbowym ( telefon 032 358 73 60).

Zgodnie z art. 106 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany po dokonaniu jego przemieszczenia na terytorium kraju, bez wezwania organu podatkowego dokonać obliczenia i zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego akcyzy w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnik, który dokona nabycia wewnątrzwspólnotowego, dokonując zapłaty podatku akcyzowego po terminie płatności, jest obowiązany dokonać zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Więcej informacji na temat akcyzy, znajdziesz w ustawie o podatku akcyzowym. Zamieściłam tylko dział V, który dotyczy samochodów osobowych, ponieważ cała ustawa ma prawie 300 stron.

Jak sprawdzić, czy akcyza za samochód została opłacona?

Informacje o akcyzie są jawne, bezpłatne, a co najważniejsze – dostępne online.  Aby sprawdzić, czy akcyza za samochód została opłacona musisz posiadać tylko numer VIN konkretnego egzemplarza. Poniżej pokazałam Ci krok po kroku, jak to zrobić.

 1. Wejdź na stronę puesc.gov.pl. , która prowadzona jest przez Ministerstwo finansów. Aby otrzymać jakiekolwiek informacje,  w pierwszej kolejności musisz utworzyć swoje konto.akcyza za samochód - utwórz konto
 2. Uzupełnij wszystkie pola i zatwierdź poniższe zgody. akcyza za samochód - uzupełnienie danych
 3. Wyświetli się informacja o potwierdzeniu założenia konta. Teraz musisz wejść na maila (tego, którego podałeś przy rejestracji), kliknąć w link aktywacyjny i zalogować się.akcyza za samochód - potwierdzenie utworzenia konta
 4. Przejdź do strony głównej i kliknij „pobierz potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód”, a następnie przycisk „wypełnij formularz”akcyza za samochód - POTWIERDZENIE ZAPŁATY
 5. Jedyną daną jaką musisz wpisać jest numer VIN.akcyza za samochód - JAK SPRAWDZIĆ, CZY ZOSTAŁA OPŁACONA
 6. Kliknij zakładkę „moje dokumenty”, a następnie „do wysyłki”. Pojawi się ekran taki jak poniżej.czy akcyza za samochód jest opłacona
 7. Przesuń suwak w prawo, aż do kolumny „akcje”, wybierz „wyślij” i naciśnij „OK”czy akcyza za samochód została opłacona
 8. Kliknij „odebrane”, a następnie w dokument, który się wygenerował.AKCYZA SAMOCHÓD
 9. Kliknij w „widok w formacie HTML” i już prawie gotowe!JAK SPRAWDZIĆ AKCYZĘ
 10. Wygeneruje się potwierdzenie zapłaty akcyzy. Widnieje również data zapłaty akcyzy, którą możesz porównać z innymi dokumentami samochodu i sprawdzić, czy cała historia samochodu się „klei” :). Do pierwszej rejestracji samochodu sprowadzonego, potrzebujesz potwierdzenia zapłaty akcyzy. Aby ją uzyskać wystarczy, że pobierzesz dokument i wydrukujesz. Jeżeli akcyza nie została zapłacona to zobaczysz informacje” Brak VIN ___ w bazie”.ZAPŁACONA AKCYZA ZA SAMOCHÓD

Sprawdź, czy akcyza za samochód została zapłacona jeszcze zanim go kupisz!

Wyobraź sobie, że kupiłeś samochód za 50 tys., którego pojemność silnika wynosi powyżej 2000 cm³. W wydziale komunikacji odmawiają zarejestrowania tego samochodu ze względu na brak zapłaty za akcyzę. Handlarz, od którego kupiłeś samochód nie chce rozmawiać na ten temat lub otwarcie mówi, że Ty musisz ją opłacić. Akcyza w tym przypadku wynosi 9 300 zł. Jeżeli nie będziesz chciał jej opłacić za handlarza to nie będziesz mógł jeździć tym samochodem, dopóki nie wyegzekwujesz na drodze prawa zapłaty akcyzy przez handlarza. Żeby nie marnować czasu, pieniędzy i nerwów, sprawdź, czy akcyza jest opłacona – to nic nie kosztuje, a możesz sporo zyskać.

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!