Kontrolki w samochodzie – dokładny opis

Kontrolki w samochodzie

Mimo tego, że na co dzień każdy kierowca spotyka się z kontrolkami na desce rozdzielczej, to tak naprawdę w internecie znajduje się na ich temat bardzo mało informacji. Znajdziesz tam jedynie krótkie kilku zdaniowe opisy, które powiedzą Ci tylko, za co odpowiadają konkretne kontrolki w samochodzie, bez wgłębiania się w szczegóły. My postanowiliśmy zebrać szczegółowe i pomocne informacje na temat najczęściej pojawiających się kontrolek.

W opisie każdej kontrolki znajdziesz m.in.:
-rodzaj układu, którego dotyczy,
-podstawowe informacje na temat tego układu,
-najczęstsze przyczyny świecenia się kontrolki
-porady, jak się zachować, oraz co zrobić, gdy się zaświeci

Kolory kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie można podzielić na trzy grupy: informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze oraz awaryjne. Kontrolki informacyjne mogą być koloru zielonego, niebieskiego, lub żółtego. Zielone informują o np. włączonych światłach, kierunkowskazach, tempomacie, czy asystencie pokonywania wzniesień. Niebieskie kontrolki oznaczają zapalone światła drogowe lub nagrzewający się płyn chłodniczy. Natomiast żółte informują o np. włączonych światłach przeciwmgielnych, czy pozycyjnych. Kontrolek informacyjnych nie powinieneś się obawiać. Gorzej, jeżeli na desce rozdzielczej pojawią się kontrolki pomarańczowe lub czerwone. Czasem nie oznaczają nic niepokojącego, natomiast w większości przypadków zwiastują poważniejsze awarie.

Kontrolki w samochodzie

Poniżej znajdziesz listę kontrolek, którym poświęciliśmy cały odrębny artykuł. Aby, dowiedzieć się więcej na temat danej kontrolki, wystarczy kliknąć w grafikę lub w link znajdujący się w tekście. Miej na uwadze, że poszczególne kontrolki w samochodzie mogą się od siebie nieznacznie różnić kształtem i kolorem. Lista artykułów o kontrolkach będzie systematyczne powiększana, tak by wkrótce powstał kompleksowy poradnik.

Kontrolka płynu chłodniczego

Czerwona kontrolka temperatury płynu chłodniczego

Kontrolka poziomu i temperatury płynu chłodniczego oznacza problem z układem chłodzenia. Dwie główne przyczyny świecenia się kontrolki to: zbyt niski poziom płynu chłodniczego lub jego zbyt wysoka temperatura. Kliknij, aby przejść do całego artykułu i poznać szczegółowe informacje na temat kontrolki płynu chłodniczego.

Kontrolka akumulatora

Czerwona kontrolka akumulatora

Kontrolka akumulatora oznacza problem z układem ładowania. Do głównych przyczyn świecenia się kontrolki można zaliczyć: uszkodzenie paska klinowego, awarię alternatora, regulatora napięcia, uszkodzony lub rozładowany akumulator, lub  uszkodzony przewód obwodu ładowania. Kliknij, aby przejść do całego artykułu i poznać szczegółowe informacje na temat kontrolki akumulatora.

Kontrolka wykrzyknik

Kontrolka z wykrzyknikiem w większości przypadków oznacza niesprawność układu hamulcowego, jednak może również oznaczać zaciągnięty hamulec ręczny. Do głównych przyczyn świecenia się tej kontrolki w samochodzie można zaliczyć: zbyt niski poziom płynu hamulcowego, awarię czujnika, spaloną żarówkę światła stop, zablokowany zacisk hamulca, nierówne ciśnienie w układzie, problem z ABS, lub ESP. Kliknij, aby przejść do całego artykułu i poznać szczegółowe informacje na temat kontrolki wykrzyknik.

Kontrolka poduszki powietrznej

kontrolka poduszki powietrznej

Kontrolka poduszki powietrznej oznacza awarię systemu bezpieczeństwa. Do głównych przyczyn świecenia się tej kontrolki w samochodzie można zaliczyć: wypięcie wtyczki pod fotelem, uszkodzenie maty obecności pasażera, dezaktywowaną poduszkę pasażera, brak poduszki powietrznej, uszkodzenie taśmy pod kierownicą, uszkodzenie wiązki, uszkodzenie czujnika zderzeniowego lub sterownika. Kliknij, aby przejść do całego artykułu i poznać szczegółowe informacje na temat kontrolki poduszki powietrznej.

Kontrolka samochód z kluczykiem

KONTROLKA SAMOCHÓD Z KLUCZEM LUB KŁÓDKĄKontrolka samochód z kluczykiem oraz z kłódką oznacza awarię w układzie immobilizera. Do głównych przyczyn świecenia się tej kontrolki można zaliczyć: rozkodowany kluczyk, rozładowany kluczyk lub awarię odbiornika. Natomiast kontrolka samochód z kluczem (po prawej) oznacza wiele różnych usterek m.in. zapchany DPF, usterkę świec żarowych, uszkodzenie czujnika położenia wału lub awarię przepływomierza. Kliknij, aby przejść do całego artykułu i poznać szczegółowe informacje na temat kontrolki samochód z kluczykiem, kluczem oraz kłódką.

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!