Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Jeżeli czytasz ten wpis, to zapewne masz już samochód, lub planujesz go kupić w najbliższym czasie. Z samochodu korzysta się praktycznie codziennie i większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez niego. Jednak podczas zakupu, kierowcy sugerują się głównie wyglądem samochodu oraz emocjami, zamiast skupić się na sprawdzeniu jego faktycznego stanu. Nie ma się co dziwić, że potem mechanicy mają pełne ręce roboty. Dlatego postanowiliśmy pokazać Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu, tak abyś uświadomił sobie, jak wiele rzeczy podczas zakupu może pójść nie po Twojej myśli.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu jeszcze zanim wyruszysz na oględziny?

podstawowe informacje

Przykładowo, postanowiłeś kupić Citroena C5. Dwa takie Citroeny stoją obok siebie i mimo tego, że są z tego samego roku i wyglądają niemal identycznie, to może się okazać, że są to dwa całkiem inne samochody. Jeden może mieć silnik 2.0 HDI, skrzynie automatyczną i zawieszenie hydropneumatyczne, a drugi silnik benzynowy 1.8, skrzynię manualną i zawieszenie tradycyjne. Dlatego w pierwszej kolejności wybierz konkretne modele, silniki, skrzynię biegów i rodzaj zawieszenia, ponieważ nie trudno o wybór awaryjnego zestawu. Handlarze tylko czekają na osoby, które przychodzą do komisu nie mając wcześniej wytypowanego konkretnego egzemplarza, ponieważ takim osobom najłatwiej sprzedaje się autaPo wybraniu konkretnego egzemplarza przyszła pora na jego dokładne sprawdzenie.

rozmowa ze sprzedającym

Na tym etapie powinieneś ustalić, czy sprzedającym jest handlarz, czy osoba prywatna. Zapytaj sprzedającego m.in. o historię samochodu oraz poproś o podanie daty pierwszej rejestracji, numeru rejestracyjnego i numeru VIN. Tak naprawdę, dzięki tym trzem informacjom, możesz się bardzo dużo dowiedzieć na temat samochodu i wstępnie go zweryfikować. 

historia samochodu

W internecie dostępnych jest mnóstwo raportów i danych na temat samochodu, które możesz uzyskać za pomocą numeru VIN. Co ważne, to większość z nich jest darmowa. Możesz sprawdzić m.in. przebieg samochodu, historię uszkodzeń, archiwalne zdjęcia, liczbę właścicieli w Polsce i za granicą, zastaw, akcyzę, czy OC zostało opłacone w całości i wiele, wiele więcej. Na tym etapie musisz podjąć decyzję, czy warto jechać na oględziny tego samochodu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu - oględziny

8 na 10 aut, które sprawdzaliśmy nosiło ślady napraw pokolizyjnych lub powypadkowych. Na tym etapie musisz ustalić, czy samochód był uszkodzony. Jeżeli był uszkodzony i podczas zderzenia zostały naruszone elementy konstrukcyjne, wystrzeliły pasy i poduszki, to odpuść ten egzemplarz. Jeżeli wymienione zostały tylko elementy karoserii, takie jak drzwi, czy błotnik, ale konstrukcja nie została naruszona to możesz wziąć pod uwagę taki samochód. Sprawdź również, czy naprawa została przeprowadzona poprawnie, ponieważ z czasem mogą zacząć pojawiać się wady lakiernicze. Przykładowo, jeżeli szpachla zacznie pękać na przednim błotniku, to możesz go bez problemu wymienić, jeżeli natomiast na dachu, to zaczynają się problemy, ponieważ dachu nie da się wymienić nie naruszając konstrukcji samochodu.

stan blacharsko-lakierniczy

Zmierz grubość powłoki lakierniczej na całym samochodzie. Skup się na słupkach, progach i dachu, ponieważ to tam najczęściej rozcina się samochód, aby wspawać element z innego egzemplarza. Następnie przejdź do pozostałych elementów jak błotniki, maska, czy klapa bagażnika. Zwróć również uwagę, na typ miernika lakieru, którego używasz, ponieważ część mierników mierzy tylko stal, a coraz więcej samochodów, ma elementy aluminiowe. PAMIĘTAJ: oryginalny lakier wcale nie świadczy o tym, że samochód jest bezwypadkowy. Wiele osób po prostu wymienia uszkodzone elementy na nowe i wtedy miernik pokazuje oryginalny lakier bądź podwójne lakierowanie. Dlatego oprócz używania miernika, sprawdź, czy elementy karoserii były demontowane. Ustalenie, czy samochód przeszedł naprawy blacharsko-lakiernicze, to temat wymagający dokładnego wyjaśnienia, dlatego omówimy go w kolejnych artykułach.

szyby

Na każdej szybie samochodowej znajdują się oznaczenia. Rozkodowując oznaczenia, możesz w prosty sposób sprawdzić, czy samochód ma oryginalne szyby. Zwróć uwagę na rok produkcji szyby. Znajdziesz tam cyfrę i kropki. Cyfra oznacza rok produkcji, a kropki miesiąc. Jeżeli kropki są umieszczone przed cyfrą to oznaczają miesiące od stycznia do lipca, natomiast za cyfrą od sierpnia do grudnia. Szyba nie może być też młodsza, jak i dużo starsza od samochodu. Każda szyba w samochodzie wyjeżdżającym z fabryki posiada logo producenta samochodu, którego nie posiadają zamienniki.

na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego

opony

Oznaczenia na oponie powiedzą Ci, ile opona ma lat oraz, czy jest dobrej jakości. W samochodach powypadkowych często nie da się ustawić prawidłowo geometrii, dlatego opony mogą zużywać się nierównomiernie. Warto też spojrzeć na zużycie bieżnika, ponieważ do bezpiecznej jazdy, nie powinien być on mniejszy niż 3 mm. Dodatkowo, zwróć uwagę na to, czy wszystkie opony w samochodzie są takie same, ponieważ po zderzeniu często wymienia się tylko te uszkodzone.

na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego - opony

wnętrze

Jeżeli jakiś element wnętrza jest zniszczony, to handlarze wymieniają go na nowy. Więc tak naprawdę ciężko ustalić rzeczywisty przebieg samochodu po jego wnętrzu. Sprawdzając wnętrze samochodu, skup się przede wszystkim na tym, żeby ustalić, czy pasy i poduszki wystrzeliły. Nie ma nic gorszego niż jazda samochodem z niesprawnymi pasami i poduszkami, ponieważ nawet lekkie zderzenie może być tragiczne w skutkach. We wnętrzu szukaj śladów demontażu deski rozdzielczej, osłon słupków, pasów, tunelu środkowego, podsufitki i poduszek powietrznych. Sprawdzanie wnętrza samochodu jest czynnością bardzo rozbudowaną, ale i zarazem bardzo pomocną. Aby się nie pogubić i nic ważnego nie przeoczyć, w trakcie oględzin skorzystaj z naszej checklisty, która przeprowadzi Cię przez oględziny krok po kroku. Możesz ją wydrukować lub uzupełniać bezpośrednio na telefonie-jest dotykowa 🙂 Tutaj znajdziesz naszą checklistę.

wyposażenie

Sprawdź, czy elektronika działa prawidłowo. Każda naprawa wiąże się z kosztami, dlatego nawet najmniejsza usterka może być dobrym argumentem do negocjacji ceny samochodu. Po naprawach powypadkowych elektronika potrafi płatać figle, ponieważ często do wnętrza samochodów wlatuje woda przez wybite szyby.

bagażnik

W pierwszej kolejności, sprawdź, czy zużycie bagażnika jest adekwatne do deklarowanego przebiegu. Zmierz również lakier na podłodze bagażnika. Pamiętaj, że lakier na podłodze bagażnika jest dużo cieńszy niż na karoserii. Możesz także wyjąć koło lub zestaw naprawczy, ponieważ właśnie tam często znajdują się oznaki napraw powypadkowych. Zwróć uwagę na ślady napraw blacharskich oraz oznaki wilgoci.

na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu - podłoga bagażnika

numer VIN

Podczas napraw blacharsko-lakierniczych często zdziera się tabliczkę znamionową, dlatego jeszcze przed oględzinami samochodu, zorientuj się, w których miejscach powinien znajdować się numer VIN oraz tabliczka znamionowa. Jeżeli nie ma ich na swoich miejscach lub noszą ślady demontażu, powinno to wzbudzić Twoją czujność.

na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu - tabliczka znamionowa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu - stan techniczny

Na tym etapie musisz ustalić stan techniczny samochodu. Może się zdarzyć, że auto jest bezwypadkowe, ale jego stan techniczny jest opłakany, a naprawy zużytych podzespołów mogą pochłonąć tysiące złotych.

komora silnika

W komorze silnika sprawdź płyny eksploatacyjne, czyli zarówno ich poziom, jak i stan. Jeżeli zlokalizujesz jakiś wyciek np. oleju lub płynu chłodniczego, nie bagatelizuj go, lecz spróbuj zidentyfikować przyczynę. Dodatkowo zmierz grubość lakieru oraz szukaj śladów uszkodzeń na podzespołach, które mogły powstać na skutek zderzenia czołowego. Sprawdź również, czy reflektory były wymieniane, ponieważ bardzo często przy zderzeniach się rozbijają.

jazda próbna

Podczas jazdy próbnej sprawdź, czy układ napędowy, czyli m.in. silnik, skrzynia biegów i sprzęgło działają prawidłowo. Silnik powinien uruchomić się bez problemu i pracować równo. Nie powinieneś słyszeć stuków i innych niepokojących dźwięków. Skrzynia biegów nie może świszczeć, wyć, a biegi powinny wchodzić płynnie bez wyczuwalnych szarpnięć. Sprzęgło nie powinno się ślizgać, wydawać dźwięków grzechotania i śmierdzieć spalenizną. Nie zapomnij również o układzie kierowniczym, hamulcowym i zawieszeniu. Samochodu nie powinno ściągać na jedną stronę zarówno podczas jazdy, jak i hamowania.

na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego - jazda próbna

zawieszenie

Zawieszenie wstępnie przetestowałeś już podczas jazdy próbnej, ale jeżeli jesteś poważnie zainteresowany zakupem samochodu, to warto podjechać na stację diagnostyczną. Bez tego, tak naprawdę ciężko ocenić stan zawieszenia. Sprawdź, czy podwozie nie ma zbyt wielu śladów korozji, widocznych śladów po naprawach blacharskich oraz wycieków płynów eksploatacyjnych. Dodatkowo, sprawdź, czy jakieś części potrzebują natychmiastowej wymiany. Na stacji, zostaną również sprawdzone amortyzatory, luzy w zawieszeniu, układ hamulcowy i kierowniczy, oraz emisja spalin.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu - dokumenty i formalności

formalności

Jeżeli samochód przeszedł pozytywnie poprzednie etapy, czas na sprawdzenie dokumentów. Weryfikacja dokumentów różni się zależnie od konkretnego egzemplarza, choćby tym  czy auto jest zarejestrowane w Polsce, czy też nie. Jeżeli jest, to musisz dokładnie sprawdzić dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Sprawdź przeznaczenie samochodu, liczbę miejsc i typ samochodu. Może się zdarzyć, że mimo pięciu miejsc siedzących, samochód jest zarejestrowany na 2 lub 4. W adnotacjach urzędowych szukaj informacji o wpisie np. do rejestru zastawów. Jeżeli auto ma książkę serwisową, to musisz ustalić, czy nie jest podrobiona. W pierwszej kolejności zobacz jej rok produkcji, który znajduje na pierwszej lub ostatniej stronie, ponieważ książka nie może być młodsza od samochodu. 

sztuczki handlarzy

Podczas wszystkich etapów, na każdym kroku, czekają na Ciebie sztuczki handlarzy. Najbardziej uważaj na handlarzy, którzy podają się za osoby prywatne. Dodatkowo, szczególną uwagę zwróć na samochody sprowadzone, ponieważ dobre egzemplarze zostają za granicą i trzymają cenę. Do Polski natomiast najczęściej trafiają wysłużone lub powypadkowe egzemplarze.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu - podsumowanie

W tym wpisie, pokazaliśmy Ci tylko, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu. Jednak cały proces sprawdzenia i zakupu samochodu jest dużo bardziej złożony. Gdybyśmy chcieli to wszystko opisać za jednym razem, to powstałaby obszerna książka 😉 Książki co prawda jeszcze nie napisaliśmy, ale już teraz możesz skorzystać z checklisty, w której zawarliśmy 80 najważniejszych punktów kontrolnych, które przeprowadzą Cię przez oględziny krok po kroku

o blogu

Cześć !

Jesteśmy Monika i Piotrek. Wspólnie prowadzimy blog jak sprawdzać auta. Krok po kroku pokażemy Ci jak sprawdzić samochód przed zakupem. Korzystając z naszych porad zadbasz o swoje bezpieczeństwo oraz uchronisz portfel przed niepotrzebnymi wydatkami.

Popularne kategorie

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!