W ciągu 3 lat przeprowadziłem setki inspekcji samochodów dla moich klientów podczas których zauważyłem pewne zależności i problemy, które często się powtarzają. W tym artykule znajdziesz 32 sposoby na sprawdzenie samochodu przed kupnem, które stworzyłem na podstawie mojego doświadczenia. Mam nadzieje, że będzie to dla Ciebie wartościowa lekcja, dzięki której kupisz samochód, z którego będziesz zadowolony. Kolejność punktów jest przypadkowa.
Sposób 1 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy możesz legalnie jeździć samochodem
Jeżeli chcesz kupić samochód sprowadzony, ale jeszcze niezarejestrowany w Polsce, możesz się nim poruszać tylko, gdy ma ważne tablice eksportowe. Niestety większość samochodów jest wystawiana na sprzedaż bez tablic lub z tablicami podrobionymi. W takim przypadku nie możesz legalnie wykonać jazdy próbnej po drodze publicznej ani wrócić samochodem do domu „na kołach”, nawet posiadając 30-dniowe OC komisowe.

Sposób 2 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy szyby w samochodzie są fabryczne
Każda szyba w samochodzie ma oznaczenia, po których można zweryfikować, czy jest ona w aucie od nowości, czy może została wymieniona. Jeżeli została wymieniona ważne, abyś ustalił z jakiego powodu-czy był to zwykły odprysk, czy może poważny wypadek. Pamiętaj też, aby nie oceniać auta jako powypadkowe, tylko dlatego, że ma wymienioną szybę. W takiej sytuacji poszukaj innych oznak świadczących o powypadkowej przeszłości.

Sposób 3 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy reflektory w samochodzie są fabryczne
Podczas zderzenia czołowego bardzo często zostają uszkodzone reflektory lub ich mocowania. W takim przypadku wymienia się je najczęściej na nowe. Aby sprawdzić, czy lampy w samochodzie są fabryczne, zwróć uwagę na datę ich produkcji. Jeżeli są młodsze od samochodu, oznacza to, że zostały wymienione.

Sposób 4 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy samochód nie został przerobiony z wersji angielskiej na europejską
Na rynku samochodów używanych można spotkać egzemplarze, które zostały wyprodukowane z kierownicą po prawej stronie, a następnie miały wykonaną tzw. przekładkę, podczas której kierownica wylądowała po stronie lewej. Taka operacja wymaga jednak przerobienia całego wnętrza, elektryki, układu kierowniczego itd. Przerobionego anglika rozpoznasz zwracając uwagę na szczegóły np. zamek w drzwiach umiejscowiony po stronie pasażera, światło wsteczne po lewej stronie, czy bardziej zużyty fotel pasażera niż kierowcy.

Sposób 5 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy sprzedający nie jest handlarzem
Na portalach ogłoszeniowych sprzedający zaznacza, czy sprzedaje samochód jako osoba prywatna, czy firma. Niestety większość osób sprzedających jako osoby prywatne okazuje się po prostu handlarzami. W ten sposób omijają filtry i ściągają klientów, którzy nie chcą kupować auta od handlarza. Aby wykryć taką osobę, możesz poszukać jej innych ogłoszeń, wpisać numer do wyszukiwarki lub poszukać typowych zwrotów w ogłoszeniu (np. wystawiam fakturę VAT-marża, sprzedający zwolniony z podatku PCC-3).

Sposób 6 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy akcyza za samochód została opłacona
Za praktycznie każdy sprowadzony z zagranicy samochód osobowy musi zostać opłacona akcyza. Wynosi ona 3,1% (do 2000 cm3 pojemności) lub 18,6% (powyżej 2000 cm3 pojemności). Kupując samochód sprowadzony, ale niezarejestrowany w Polsce powinieneś otrzymać od sprzedającego potwierdzenie opłacenia akcyzy. Przed podpisaniem umowy poproś o takie potwierdzenie lub sprawdź, czy akcyza została opłacona (możesz to zrobić online), ponieważ bez tego nie zarejestrujesz samochodu.

Sposób 7 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź datę produkcji pasów bezpieczeństwa
Praktycznie każdy pas bezpieczeństwa posiada napinacze pirotechniczne, które aktywują się podczas kolizji. Zwróć uwagę na zamek oraz metkę pasa bezpieczeństwa, na których znajdują się daty ich produkcji. Jeżeli są młodsze od samochodu, oznacza to, że były wymieniane. Niestety nie wszyscy producenci umieszczają datę produkcji na pasie bezpieczeństwa.

Sposób 8 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Poszukaj wad lakierniczych na karoserii
Dobrze przeprowadzona naprawa blacharsko-lakiernicza nie powinna skutkować powstawaniem na samochodzie wad lakierniczych. Jeżeli jednak ktoś nie przyłożył się do lakierowania, używał złych narzędzi, spieszył się lub po prostu nie potrafił tego robić, skutkiem może być powstawanie wad lakierniczych (np. schodzący klar, rdza czy pękająca szpachla). Ponowna naprawa karoserii takiego samochodu może być bardzo kosztowna, a w przypadku tańszych egzemplarzy nawet nieopłacalna, dlatego dobrze przemyśl zakup auta z wadami lakierniczymi.

Sposób 9 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy elementy karoserii były demontowane
Nawet jeżeli miernik lakieru pokazuje, że element ma oryginalny lakier, wcale nie oznacza to, że nie był lakierowany. Dlatego poza miernikiem zwróć również uwagę na śruby mocujące dany element oraz jego spasowanie. Jeżeli elementy karoserii były demontowane spróbuj ustalić przyczynę.

Sposób 10 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Zmierz grubość lakieru
Mierzenie grubości lakieru to najpopularniejszy sposób na sprawdzenie, czy samochód nie miał w przeszłości żadnych kolizji, czy wypadków. Aby zmierzyć grubość lakieru niezbędny będzie miernik lakieru, najlepiej elektroniczny. Pamiętaj jednak, aby do pomiarów podchodzić z głową i nie odrzucać każdego egzemplarza, który miał lakierowany lub szpachlowany element, ponieważ tym sposobem odrzucisz większość potencjalnych egzemplarzy.

Sposób 11 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Zajrzyj pod fotele
Pod fotelami znajduje się okablowanie systemu bezpieczeństwa, dlatego zajrzyj tam i sprawdź, czy wszystkie wtyczki są prawidłowo wpięte. Wtyczki systemu bezpieczeństwa najczęściej mają kolor żółty.
Zwróć także uwagę na stan kabli oraz poszukaj śladów rdzy, które mogą świadczyć o popowodziowej przeszłości samochodu.

Sposób 12 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź numer VIN na samochodzie i w dokumentach
Każdy pojazd posiada 17 znakowy numer VIN, który służy do jego identyfikacji. VIN musi zgadzać się w dokumentach np. w dowodzie rejestracyjnym oraz w kilku miejscach na samochodzie. Nie ma z góry ustalonej lokalizacji numeru VIN, jednak najczęściej znajdziesz go na słupku B, podszybiu przedniej szyby oraz w komorze silnika.

Sposób 13 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź każdy bieg
Podczas jazdy próbnej postaraj się przetestować każdy z biegów, ponieważ może się okazać, że skrzynia daje oznaki uszkodzenia dopiero np. na ostatnim biegu. Jest to bardzo istotne, ponieważ remont skrzyni (szczególnie automatycznej) nie należy do najtańszych. Nie zapomnij też sprawdzić działania biegu wstecznego.

Sposób 14 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź stan akumulatora
Zdarza się, że samochody w komisach stoją po kilkanaście miesięcy, podczas których są bardzo często odpalane. W takich warunkach bardzo łatwo o zmniejszenie żywotności lub uszkodzenie akumulatora, dlatego warto zweryfikować jego stan przed zakupem. Możesz to zrobić za pomocą prostego miernika elektrycznego (multimetru). Za jego pomocą zweryfikujesz także stan alternatora.

Sposób 15 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Poszukaj śladów korozji
Zwróć uwagę na ślady korozji, szczególnie gdy kupujesz samochód, który ma już swoje lata. Korozji szukaj na progach, klapie bagażnika czy rantach drzwi. Korozja w tych miejscach jest naturalną sprawą w przypadku starszych aut. Jeżeli jednak znajdziesz ślady korozji na dachu, czy słupach, a do tego w nowszym samochodzie, prawdopodobnie są to skutki nieprofesjonalnej naprawy blacharsko-lakierniczej.

Sposób 16 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Nie wpłacaj zaliczki bez zobaczenia samochodu
Nie wpłacaj żadnych zaliczek, ani zadatku zanim nie zobaczysz samochodu na żywo, ponieważ może się okazać, że nie zobaczysz ani samochodu, ani wpłaconych pieniędzy. Jest to dość popularne oszustwo, które polega na przyciągnięciu zainteresowanego bardzo kuszącą ofertą, a następnie zaoferowaniu rezerwacji lub sprowadzenia samochodu po wpłaceniu zaliczki. Niestety po wykonaniu przelewu kontakt się urywa wraz z pieniędzmi, a szanse na ich odzyskanie są znikome.

Sposób 17 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź stan oraz rok produkcji opon
Podczas oględzin zwróć również uwagę na głębokość bieżnika. Zgodnie z prawem nie powinien on być mniejszy niż 1.6 mm, jednak w praktyce nie powinno jeździć się na bieżniku mniejszym niż 3 mm. Aby określić głębokość bieżnika, zwróć uwagę na wskaźniki TWI.
Natomiast rok produkcji opony jest zakodowany w zaokrąglonej ramce znajdującej się po oznaczeniu DOT. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok produkcji.

Sposób 18 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy podłoga w bagażniku nie nosi śladów uszkodzeń
Oglądając bagażnik, podnieś matę i zwróć uwagę na podłogę. Nie powinieneś widzieć tam żadnych zagięć, nieoryginalnych maskowań ani spawów. Możesz także zmierzyć podłogę miernikiem lakieru — grubość nie powinna przekraczać 40 μm. Podczas uderzenia, często zostaje uszkodzona podłoga w dalszej części samochodu, dlatego, jeżeli to możliwe podnieś tylne siedzenia (kanapę) i zweryfikuj stan blachy również tam.

Sposób 19 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Zwróć uwagę na kontrolki i komunikaty
Jeszcze przed uruchomieniem samochodu, włącz zapłon i zwróć uwagę na kontrolki. Poszukaj najważniejszych kontrolek np. check-engine, airbag czy ciśnienie oleju. Jeżeli ich nie widzisz może to oznaczać, że zostały celowo odłączone. Po odpaleniu, na komputerze mogę wyświetlić się też istotne komunikaty np. o konieczności wymiany oleju.

Sposób 20 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Zwróć uwagę na naklejki/ zawieszki w komorze silnika
W komorze silnika bardzo często możesz znaleźć zawieszki lub naklejki informujące o wymianie np. oleju, filtrów, czy rozrządu. Zwróć uwagę na daty napraw oraz przebiegi i porównaj je z przebiegiem na liczniku. Zajrzyj też w trudno dostępne miejsca w komorze silnika, ponieważ może się okazać, że znajdziesz zawieszkę z faktycznym przebiegiem samochodu.

Sposób 21 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź historie modelu
Hisotriapojazdu.gov.pl udostępnia bezpłatnie raporty o samochodach zarejestrowanych w Polsce, jednak są one dość mocno okrojone. Jeżeli chcesz otrzymać więcej informacji, możesz skorzystać z płatnego raportu VIN np. autoDNA, gdzie mogą być zapisane informacje o uszkodzeniach, przebiegach, czy archiwalne zdjęcia. Za taki raport zapłacisz od około 20 zł do 100 zł, w zależności od ilości informacji znajdujących się w raporcie.

Sposób 22 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Podepnij samochód pod interfejs diagnostyczny
Już za kilkadziesiąt złotych możesz kupić kostkę diagnostyczną, którą wystarczy podpiąć do złącza OBD2 w samochodzie i zainstalować jedną z darmowych aplikacji. Dzięki takiej kostce odczytasz kody błędów, podstawowe parametry silnika i jeszcze kilka przydatnych informacji.

Sposób 23 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź typowe usterki modelu
Jeszcze przed oględzinami dowiedz się jak najwięcej o samochodzie, który chcesz kupić. Poszukaj informacji o najczęstszych usterkach, wadach, polecanych silnikach itd. Dzięki temu będziesz wiedział, na co w szczególności zwrócić uwagę podczas oględzin. Takich informacji szukaj najlepiej na forach konkretnych marek lub grupach na Facebooku, gdzie gromadzą się użytkownicy tych aut.

Sposób 24 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź dokumenty potrzebne do rejestracji
Jeszcze zanim podpiszesz umowę zakupu samochodu, sprawdź, czy posiadasz komplet dokumentów potrzebnych do rejestracji w wydziale komunikacji. Jest to bardzo istotne, ponieważ, czasami brak nawet jednej pieczątki może uniemożliwić Ci zarejestrowanie samochodu. Niestety nie każdy handlarz będzie skłonny pomóc Ci już po wpłaceniu pieniędzy za auto.

Sposób 25 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Zadbaj o wpisanie pełnej kwoty na fakturze
Zaniżanie kwoty na fakturze to sztuczka, z którą spotykam się bardzo często podczas przeprowadzania oględzin dla klientów. Dzięki takiemu zabiegowi handlarz zapłaci mniejszy podatek. Na pierwszy rzut oka nie ma to żadnych negatywnych konsekwencji dla kupującego, bo po prostu nikt nie lubi płacić podatków. Jeżeli jednak okaże się, że samochód, który kupiłeś ma wady ukryte i będziesz chciał skorzystać z rękojmi, w większości przypadków otrzymasz zwrot, w wysokości kwoty znajdującej się na fakturze, a nie tej, która faktycznie została zapłacona.

Sposób 26 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy podłoga nie jest mokra lub wilgotna
Oglądając samochód podnieś dywaniki i sprawdź, czy podłoga nie jest mokra lub wilgotna. Jeżeli zastaniesz tam wilgoć powodem mogą być zapchane odpływy, uszkodzone uszczelki lub nawet dziurawa podłoga (szczególnie w starszych autach). Dodatkowym objawem nadmiernej wilgoci w aucie może być nieprzyjemny zapach oraz parujące szyby.

Sposób 27 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź, czy zużycie elementów wnętrza jest adekwatne do deklarowanego przebiegu
Cofanie licznika to jedna z popularniejszych sztuczek handlarzy, dlatego sprawdzając samochód zwróć uwagę na zużycie elementów wnętrza tj. kierownicę, gałkę zmiany biegów, fotele, podłokietnik, pedały czy przyciski. Powinny być zużyte adekwatnie do przebiegu. Pamiętaj jednak, że są to elementy, które stosunkowo łatwo można wymienić, dlatego nie daj się oszukać.

Sposób 28 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź poszczególne elementy wyposażenia
Cofanie licznika to jedna z popularniejszych sztuczek handlarzy, dlatego sprawdzając samochód zwróć uwagę na zużycie elementów wnętrza tj. kierownicę, gałkę zmiany biegów, fotele, podłokietnik, pedały czy przyciski. Powinny być zużyte adekwatnie do przebiegu. Pamiętaj jednak, że są to elementy, które stosunkowo łatwo można wymienić, dlatego nie daj się oszukać.

Sposób 29 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź stan oraz poziom oleju
W pierwszej kolejności wyciągnij bagnet i wytrzyj olej o chusteczkę, następnie włóż go z powrotem i sprawdź, czy poziom oleju jest w normie. Aby wynik był wiarygodny, samochód powinien stać na w miarę równej powierzchni, a silnik nie powinien być rozgrzany. Następnie odkręć korek wlewu oleju i sprawdź, czy nie znajduje się na nim gęsty osad, który może być objawem np. uszkodzonej uszczelki pod głowicą.

Sposób 30 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź stan oraz poziom płynów eksploatacyjnych
Poza olejem sprawdź również, czy stan płynu chłodniczego, hamulcowego oraz wspomagania są w normie. Zawartość wody w płynie hamulcowym nie powinna przekraczać 2%, natomiast temperatura wrzenia płynu chłodniczego nie powinna być niższa niż -35 a zamarzania nie wyższa niż +130 stopni Celsjusza.

Sposób 31 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Zadbaj o ciszę podczas jazdy próbnej
Jeżeli chcesz dobrze sprawdzić poszczególne układy w samochodzie zadbaj o ciszę podczas jazdy testowej. Wyłącz radio, zmniejsz siłę nawiewu, otwórz okna i wsłuchaj się w pracę samochodu i jego podzespołów. Bez tego łatwo przeoczyć różnego rodzaju stukania, trzaski i hałasy, które mogą świadczyć o poważnych usterkach.

Sposób 32 na sprawdzenie samochodu przed kupnem
Sprawdź działanie świateł
Podczas oględzin sprawdź działanie poszczególnych świateł. Jeżeli żarówka nie świeci powodem może być po prostu jej spalenie lub problemy z okablowaniem. Najbardziej uważaj jednak w przypadku reflektorów ledowych, których cena może sięgać nawet kilka tysięcy za jedną lampę.

To już wszystkie sposoby, które dla Ciebie przygotowałem. Oczywiście jest ich dużo, dużo więcej. Mam nadzieję, że powyższymi punktami udało mi się pokazać Ci, że oględziny samochodu to dość złożony proces od którego zależy, czy kupisz dobry egzemplarz, czy powypadkowego grata.
Jeżeli chciałbyś poznać więcej tego typu sposobów i samodzielnie sprawdzić samochód, zapraszam Cię do mojej książki, w której pokazuje od A do Z proces zakupu samochodu, ze szczegółowymi opisami i zdjęciami z moich oględzin.
Więcej informacji na temat książki – czytaj więcej
Bardzo dobra rada! Sprawdzanie historii samochodu w carvertical pozwoliło mi zaoszczędzić pieniądze. Nigdy nie myślałem, że tak łatwo będzie uniknąć nieuczciwych dealerów samochodowych.
Super porady, szukam pomysłów przed remontem.