Jak używać miernika lakieru – grubość lakieru na samochodzie

Jak używać miernika lakieru – grubość lakieru na samochodzie

Urządzenie niezwykle przydatne, a nawet niezbędne, w szczególności, gdy nie masz dużego doświadczenia w sprawdzaniu samochodów. Pokaże Ci, czy element karoserii ma oryginalną grubość, czy był podwójnie lakierowany, czy może szpachlowany. O tym, jak działa miernik, jaka powinna być grubość lakieru na samochodzie i na co zwracać uwagę podczas pomiaru, dowiesz się już za chwilę.

Jak działa miernik lakieru?

Miernik lakieru określa grubość warstw niemetalicznych, a więc nie tylko grubość lakieru, ale także innych powłok np. tworzyw sztucznych, szpachli czy brudu. Istotne jest także, na jakim podłożu znajdują się mierzone warstwy. Większość mierników grubości lakieru działa na zasadzie indukcji magnetycznej. Za ich pomocą zmierzysz stal, stal ocynkowaną oraz aluminium w zależności od modelu miernika. Niestety będą one bezużyteczne w przypadku innych powierzchni np. plastikowych zderzaków. Prościej mówiąc, miernik lakieru mierzy odległość od czujnika do powierzchni metalowej i podaje wynik w mikrometrach – μm (1mm=1000μm).

Grubość lakieru na samochodzie

Produkcyjna grubość lakieru na samochodzie waha się w granicach 70-170μm. Jest to jednak bardzo umowna granica, która w niektórych przypadkach może się zwiększać lub zmniejszać. Dlaczego tak się dzieje? Priorytetami dla producenta są przede wszystkim walory ochronne oraz estetyczne lakieru, a nie jego grubość. Dlatego, jeżeli element karoserii nie przejdzie kontroli jakości, może zostać skierowany na ponowne lakierowanie, przez co grubość powłoki znacznie się zwiększy. Taki samochód wyjedzie wtedy z fabryki z jednym elementem podwójnie lakierowanym i nie będzie to stanowiło problemu dla producenta, ponieważ wszystkie normy zostały zachowane. Warto jeszcze zaznaczyć, że elementy, które nie są bezpośrednio narażone na czynniki zewnętrzne, mają cieńszą warstwę lakieru, która nie przekracza zwykle 100μm. Są to np. kielichy amortyzatora, wzmocnienia w komorze silnika, podłoga bagażnika czy słupki.

Jak używać miernika lakieru-grubość lakieru na samochodzie- różne grubości lakieru
Jak używać miernika lakieru

Jest wiele modeli mierników, które różnią się od siebie budową oraz funkcjami. Działanie miernika omówię na przykładzie modelu GL-PRO-2-FAZ firmy Prodig Tech. Ten model należy do serii mierników profesjonalnych, a w dodatku ma ciekawą budowę.

miernik lakieru prodig tech gl-pro-2

Kalibracja miernika

Do każdego miernika dołączone są płytki kalibracyjne (aluminiowa i stalowa) oraz wzorzec grubości (120μm).  Kalibracja miernika jest bardzo prosta i aby ją wykonać, wystarczy na jedną z płytek położyć wzorzec grubości, a następnie dokładnie przyłożyć miernik i wcisnąć przycisk kalibracji. Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się wartość 120μm (+/- 5μm) miernik został skalibrowany. Wystarczy powtórzyć czynność dla drugiej płytki i gotowe. Miernik może się rozkalibrować z czasem lub pod wpływem pewnych czynników, dlatego kalibruj go:

– po kilku miesiącach bez używania
– po wymianie baterii
– po mocnym upadku

Miernik zasilają dwie baterie alkaliczne AA, dlatego zwróć uwagę, aby nie używać go, gdy są mocno rozładowane. Mierniki z serii GL-PRO-2 wyposażone są we wskaźnik stanu baterii.

Wykonywanie pomiaru

Pomiar najlepiej rozpocząć od dachu samochodu, ponieważ tam najczęściej występuje oryginalna grubość lakieru. Zwróć uwagę, aby końcówka miernika (w tym wypadku jest to kulka) dobrze przylegała do badanej powierzchni. Jeżeli końcówka będzie krzywo przylegała do powierzchni, pomiar może zostać zakłamany nawet o kilkaset  mikronów!

Jak używać miernika lakieru-grubość lakieru na samochodzie - jak mierzyć miernikiem

Na każdym elemencie wykonaj po kilka pomiarów w różnych miejscach. Możesz się spotkać z sytuacją, gdy jeden element będzie miał oryginalny lakier z jednej strony (np.118μm), podwójny lakier na środku (np.196μm) a szpachlę po drugiej stronie (np.743μm). Jak używać miernika lakieru-grubość lakieru na samochodzie- pomiar elementów

Aby nie pomylić pomiarów, pobierz naszą checklistę , zabierz ze sobą na oględziny i zapisuj pomiary w odpowiednim miejscu. Nie wszystkie uszkodzone elementy karoserii są naprawiane. Niekiedy bardziej opłaca się kupić używany element z innego egzemplarza. Dlatego, jeżeli miernik pokazuje, że lakier jest oryginalny, nie musi to wcale oznaczać, że samochód nie miał stłuczki. W przypadku dużych uszkodzeń coraz częściej odcina się kawałek uszkodzonego samochodu (np. ćwiartkę), a na jej miejsce wstawia się nieuszkodzoną.

Jak używać miernika lakieru - szpachla na łączeniu poszycia

Wykrycie takiej naprawy jest trudne i nie da się w prosty sposób opisać jak to robić, dlatego jeżeli interesuje Cię ten temat zobacz jak sprawdzamy samochody w praktyce. Warto również porównywać pomiary 2 części położonych symetrycznie. Dla przykładu, jeżeli jeden z elementów będzie ocynkowany, a drugi nie to może to wskazywać na jakąś
ingerencję.

Jak mierzyć miernikiem lakieru
(przyczyną różnych odcieni lakieru na zdjęciu jest inne światło)

Jak pamiętasz ze wstępu, miernik mierzy powierzchnie niemetaliczne, dlatego zwróć uwagę, aby podczas pomiaru lakier samochodu był czysty. Brud, czy lód może zawyżyć wynik, przez co trudno o wiarygodne liczby.

Oczywiście miernik jest bardzo pomocny, ale nie możesz bezgranicznie się na nim opierać. Czasem podczas naprawy, elementy karoserii wymienia się,  albo naprawia tak, by miernik wskazywał oryginalną grubość lakieru. Dlatego, zawsze oprócz mierzenia lakieru, szukaj innych oznak, które wskazywałyby na powypadkową przeszłość samochodu.

Reader Interactions

Komentarze

  1. Na zdjęciu miernik widać już pełna profeska. Trochę drogie są te PT ale jednocześnie warte swojej ceny.

  2. Rzeczywiście takie sprawdzenie lakieru przed zakupem auta pozwala między innymi na negocjowanie ceny. Wielu sprzedających przed wystawieniem pojazdu wybiera się do auto spa, gdzie jest on całkowicie sprzątany oraz polerowany. No i to właśnie myli kupujących, świetny wygląd zewnętrzny zachęca do kupna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!