Co to jest moduł komfortu, za co odpowiada i gdzie się znajduje

Co to jest moduł komfortu, za co odpowiada i gdzie się znajduje.

Masz problemy z elektroniką w samochodzie? Nie działa centralny zamek, otwieranie szyb, lub światło wewnętrzne? Przyczyna może tkwić w uszkodzonym module komfortu. Naprawa nie należy do drogich, jednak warto ją wykonać szybko. Pierwsze oznaki uszkodzenia są błahe, natomiast z czasem elektronika lubi płatać figle.

Za co odpowiada moduł komfortu

Moduł komfortu to urządzenie elektroniczne, które stertuje systemami mającymi przede wszystkim zwiększyć wygodę kierowcy. Liczba systemów jest zależna od klasy i wieku samochodu. Lista średniej klasy samochodu obejmuje: elektrycznie otwierane szyby, elektrycznie sterowane lusterka zewnętrzne, centralny zamek, układ klimatyzacji, podgrzewanie foteli, czy sterowanie czujnikiem deszczu. Moduł również nadzoruje prace wycieraczek, spryskiwaczy do szyb i oświetlenia wewnątrz samochodu.

Moduł komfortu jest sterowany za pomocą magistrali wymiany danych. Na rynek wprowadzane są coraz szybsze połączenia, które poprawiają jakość obecnych funkcji, ale i również umożliwiają rozbudowywanie tego modułu o nowe funkcje. Jeszcze kilka lat temu  przez m.in. niższą prędkość przesyłu danych, samochody nie miały takich systemów jak rozpoznawanie znaków, asystenta bocznego wiatru, czy systemu przeciw zderzeniowego.moduł komfortu

Nazwa moduł komfortu zarezerwowana jest tylko dla samochodów grupy VAG, czyli  w Volkswagenie, Audi, Skodzie i Seacie. Jednak w innych koncernach moduł ten  ma swoich odpowiedników: w grupie PSA, czyli w Peugeocie, Citroenie i DS moduł nazywa się BSI. W Grupie FCA, czyli m.in. we Fiacie, Jeepie, Alfie Romeo i Lanci, moduł nazywa się NBC. Natomiast w BMW jest to JBE, a w Renault UCH. Przez to, że na rynku dominują VAGI, nazwa „moduł komfortu” stała się określeniem potocznym.

Gdzie znajduje się moduł komfortu?

Lokalizacja modułu jest zależna od modelu samochodu. Przykładowo w VW Passacie B5 i Octavii 1 moduł znajduje się pod nogami kierowcy (pod pedałami), natomiast w Passacie B6 i CC moduł jest umieszczony za schowkiem w desce rozdzielczej. W większości samochodów moduł znajdziesz właśnie w tych dwóch miejscach.

moduł komfortu

Uszkodzony moduł komfortu-objawy:

Lista oznak uszkodzonego modułu komfortu jest  długa i czasem dziwna, ale dotyczy tylko szwankującej elektroniki samochodu. Najczęstsze objawy to: niedziałający zamek centralny, elektryczne szyby, oświetlenie wewnątrz samochodu i klimatyzacja.

Jeżeli sprawdzasz samochód przed zakupem,  to przyjrzyj się dokładnie działaniu modułu komfortu. Nieprawidłowe, odwrotne funkcjonowanie systemów, może wskazywać na przekładkę z anglika. Przykładowo, jeśli otwierasz prawe drzwi, a na komputerze pokładowym pokazuje się komunikat o otwartych lewych drzwiach to oznaka, która powinna wzbudzić Twoją czujność.

Jak naprawić moduł komfortu?

Jeżeli moduł nie działa poprawnie, najlepiej podpiąć samochód pod komputer, odczytać błędny i spróbować połączyć się z modułem komfortu. Jeżeli wyświetli się komunikat „błąd komunikacji ze sterownikiem”, to  w pierwszej kolejności sprawdź, czy bezpieczniki są prawidłowo włożone, oraz czy jest w nich przepływ prądu. Jeżeli wszystko jest w porządku, to znajdź moduł i sprawdź napięcie na wtyczce. Jeżeli napięcia nie ma, to problem leży w instalacji elektrycznej samochodu.

Jeżeli napięcie we wtyczce jest, to zresetuj moduł, poprzez wyjęcie i ponowne włożenie wtyczki. Gdy ten sposób nie zadziała, to musisz zdemontować moduł. Częstą przyczyną awarii jest jego zawilgocenie, więc możesz spróbować go wysuszyć.

Jeśli okaże się, że moduł jest mechanicznie uszkodzony, możesz go wymienić na nowy lub spróbować naprawić. W przypadku wymiany zwróć uwagę, aby numery fabryczne modułów się zgadzały. Po zamontowaniu modułu będziesz go musiał zakodować np. komputerem diagnostycznym.

Poważne problemy z elektroniką miewają samochody po powodziowe. Zawsze dokładnie sprawdzaj samochód przed zakupem, aby ustrzec się przed takimi egzemplarzami. Zobacz, jak my sprawdzamy samochody  na przykładzie Skody Octavii i VW Golfa  🙂

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!