Jak wybrać auto rodzinne ?
Chcesz, komfortowo i bezpiecznie podróżować samochodem z dziećmi ? Jeżeli tak, wystarczy, że wybierzesz odpowiedni model. Zapytałam mamy „jakie wybrać auto rodzinne ?”, usłyszałam wiele porad, które zawarłam w poniższym zestawieniu.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC AUTO RODZINNE ?
BEZPIECZEŃSTWO
Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie swojego malucha, zadbaj przede wszystkim o stan samochodu. Jego bezwypadkowość powinna mieć znaczący wpływ na podjęcie decyzji zakupowej. Nadwozie bezwypadkowego samochodu posiada strefy zgniotu i pochłania energię podczas zderzenia, chroniąc przed złożeniem się samochodu w „harmonijkę”. Samochód po mocnych przejściach tylko z pozoru wygląda dobrze. Podczas naprawy często nie patrzy się na bezpieczeństwo m.in. rozcinając ramę na kilka elementów i pomijając wymianę poduszek czy pasów bezpieczeństwa. Dlatego, przy kolejnym zderzeniu nie przyda się nawet „wypasiony” fotelik dla dziecka, jeżeli nacięta uprzednio rama bez problemu zegnie się, a nawet złamie dzieląc auto na kilka części. Nie jeździj z dzieckiem autem, które w rzeczywistości jest cykająca bombą.
Mało powodów? Przeczytaj nasz wpis dlaczego warto sprawdzać auta i zadbaj o bezpieczeństwo rodziny.
NADWOZIE I PRZESTRONNOŚĆ
Dobrym wyborem będzie kombi, minivan lub SUV. Omijaj wersje trzydrzwiowe, ponieważ częste wyciąganie fotelika oraz dziecka może przysporzyć wiele kłopotów. Postaw na samochód z przesuwnymi drzwiami, które świetnie sprawdzają się nawet w wąskich miejscach parkingowych. Jeżeli wybierzesz jednak standardowe drzwi, pamiętaj, by kąt ich otwarcia był szeroki. Bagażnik powinien mieć niski próg załadunkowy i szeroki otwór , aby bezproblemowo włożyć do niego bagaże np. wózek. Rozstaw między tylnymi a przednimi siedzeniami powinien być na tyle duży, aby po włożeniu fotelika RWF, pasażer siedzący przed nim miał wystarczająco miejsca na nogi. Zwróć także uwagę, czy samochód ma wystarczającą ilość schowków na akcesoria dziecięce (pampersy, zabawki, jedzenie).
FOTELE I TAPICERKA
Najlepiej, aby samochód miał z tyłu trzy pełnowymiarowe i niezależne fotele. Mając dwójkę dzieci, będziesz mógł wygodnie usiąść między nimi. Funkcja z demontowanymi fotelami będzie dodatkowym atutem, ponieważ możesz wyjąć jeden z nich i zyskać wiele przestrzeni na bagaże. W niektórych modelach możesz spotkać się z obrotowymi fotelami w drugim rzędzie, co jest niezwykle pomocne przy wyciąganiu dziecka z samochodu. Najlepszym wyborem tapicerki będzie skóra lub alcantara. Jeżeli wybierzesz skórę, to najlepiej gładką, lśniącą i ciemną, ponieważ łatwiej zetrzesz z niej zabrudzenia. Skóra, niestety podatna jest na zarysowania przez fotelik. Problem da się jednak zlikwidować umieszczając pod nim matę ochronną. Alcantara natomiast jest miękka, odporna na wycieranie i łatwa w czyszczeniu. W porównaniu do skóry odznacza się dobrą przyczepnością.
WYPOSAŻENIE
Mimo różnych opinii na temat używania klimatyzacji przy dziecku lepiej mieć ją na pokładzie. Korzystniej będzie włączyć klimatyzację, niż podróżować w saunie. Warto znaleźć samochód wyposażony w system ISOFIX, który umożliwia sztywne zamocowanie fotelika dziecięcego do konstrukcji samochodu. Niestety rozwiązanie to nie jest idealne, ponieważ nadal możliwy jest obrót fotelika podczas zderzenia. Z pomocą przychodzi system TOP TETHER, czyli górny pas mocujący, który przeciwdziała obrotowi fotelika. Mocowania górnego pasa umieszczone są w różnych miejscach samochodu, zazwyczaj jest to oparcie tylnej kanapy lub podłoga bagażnika.
Otwieranie szyb za pomocą korbki dzieci bardzo szybko rozpracowują, dlatego postaw na tylne szyby sterowane elektrycznie z możliwością blokady ich otwarcia. Kolejną przydatną funkcją jest blokada tylnych drzwi tzw. blokada rodzicielska, która uniemożliwi dziecku ich otwarcie.
Wejścia USB, AUX i gniazdo samochodowe przydadzą się do naładowania elektroniki, czy szybkiego odtworzenia muzyki dla dzieci. W samochodach wyższej klasy możesz spotkać się z ekranami wbudowanymi w zagłówek przednich foteli na których możesz odtworzyć np. bajkę. Jeżeli nie masz takiej funkcji, wystarczy zamontować uchwyt na tablet.
Dla rodzica podróżującego w pojedynkę z dziećmi, z pewnością przyda się bezkluczykowy dostęp do auta i elektrycznie otwierany bagażnik.
KOMFORT I SILNIK
Małe dzieci często miewają chorobę lokomocyjną, dlatego wybierz samochód, którego zawieszenie nie jest zbyt twarde. W SUVach środek ciężkości położony jest wysoko, co może powodować dyskomfort u dzieci. Dlatego zwróć uwagę, czy samochód nie „buja” się na zakrętach. W aucie rodzinnym unikaj słabych jednostek napędowych. Silnik musi być na tyle dynamiczny, by załadowane auto nie miało problemów z wyprzedzaniem. Optymalne będą wersje z 140-180 konnym silnikiem. Z pewnością skrzynia automatyczna jest wygodniejsza od manualnej, pod warunkiem, że pracuje płynnie.
MODELE SAMOCHODÓW RODZINNYCH
Biorąc pod uwagę cechy, którymi powinno odznaczać się auto rodzinne, poniżej znajdziesz kilka propozycji. Prawie każdy z tych modeli ma swojego starszego lub młodszego brata, więc generację samochodu dostosuj do swoich potrzeb i budżetu.
Nie da się jednoznacznie wskazać, które auto rodzinne jest najlepsze. Gdy pierwszy raz wybierasz samochód dla rodziny i nie masz doświadczenia, warto wziąć pod uwagę powyższe porady. Pamiętaj też, że każda rodzina ma inne oczekiwania względem samochodu, dlatego przed zakupem warto obejrzeć i sprawdzić kilka różnych modeli.
Polub nas na facebooku i nie przegap nowych wpisów 🙂
Źródło zdjęć: autobort.pl. renault.pl, jedz-bezpiecznie.pl, safekids.org, egospodarka.pl, magazynauto-interia.pl
Interakcje czytelnika
- kontakt@jaksprawdzacauta.pl
- 515-726-021
DANE KONTAKTOWE
WISELANE PIOTR SOKOLIŃSKI
NIP: 6292493951
REGON: 383500674
41-300 DĄBROWA GÓRNICZA
WOJ. ŚLĄSKIE
Dodaj komentarz