Jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony

Przed zakupem samochodu używanego powinieneś dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, wyposażenie, historię ale również stan prawny. Warto o tym pamiętać jeszcze przed zakupem samochodu, aby nie wpaść w pułapkę spłacania cudzych kredytów i zobowiązań. W dzisiejszym artykule pokażę Ci jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony.

Czym jest rejestr zastawów?

Sprzedający mógł sfinansować zakup auta kredytem. Dla banku, zabezpieczeniem kredytu jest samochód, który zostaje wpisany do Rejestru Zastawów. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli kupisz ten samochód, a sprzedający nie spłaci kredytu, bank ma prawo pozwać Ciebie do sądu, abyś spłacił jego należność.  W końcu ten samochód jest zabezpieczeniem kredytu. Adnotacja o wpisie pojazdu do rejestru zastawów powinna widnieć w dowodzie rejestracyjnym. Niestety, w wielu przypadkach jej nie ma, ponieważ wpisu dokonuje się na wniosek właściciela pojazdu, a nie urzędu.
Przed zakupem pojazdu, sprawdź czy na wybranym przez Ciebie egzemplarzu nie ciąży zastaw.  Pozwoli Ci to uniknąć spłacenia kredytu za sprzedającego lub dochodzenia roszczeń na drodze rękojmi.

Jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony?- Zastaw rejestrowy

Taką informację uzyskasz  w Centralnej Informacji o Zastawach rejestrowych, bądź w sądach prowadzących rejestr zastawów. Wykaz takich sądów znajdziesz poniżej.

jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony

Takie dane są jawne, więc każdy może uzyskać zaświadczenie, co więcej, dostaniesz je od „ręki”. Wystarczy złożyć druk DW-2, koszt to 20 zł. Wniosek można wysłać również pocztą, ale na zaświadczenie czeka się do miesiąca- sprzedający raczej nie będzie tyle czekać :).

Czym jest rejestr zastawów skarbowych?

Zastaw skarbowy jest jedną z form zabezpieczenia wierzytelności podatkowych wobec urzędu skarbowego. Sprzedający mógł mieć zobowiązania wobec fiskusa, który wystąpił o wpisanie samochodu do rejestru w celu zabezpieczenia. Jeżeli kupisz ten samochód, a sprzedający nie spłaci zobowiązania, urząd skarbowy może rozpocząć postępowanie egzekucyjne wobec Ciebie. Żeby nie nabawić się kłopotów, sprawdź czy samochód nie widnieje w rejestrze zastawów skarbowych.

Jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony?- Zastaw skarbowy

Sprawa jest już o wiele prostsza, niż w przypadku pierwszego rejestru. Wystarczy wejść na stronę finanse.mf.gof.pl i wpisać w formularz numer VIN lub numer rejestracyjny samochodu, który chcesz sprawdzić.

Te informacje są jawne i nic nie kosztują, dlatego nie zastanawiaj się, czy warto, tylko sprawdź. Numer rejestracyjny lub numer VIN najczęściej znajdziesz w ogłoszeniu. Jeżeli na samochodzie nie ma ustanowionego zastawu Skarbowego, pojawi się poniższa informacja.

jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony

Jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony- podsumowanie

Podsumowując, istnieją dwa rodzaje zastawów: Zastaw rejestrowy (wobec kredytodawcy np. banku) i Zastaw Skarbowy (wobec Skarbu Państwa). Zastawu Rejestrowego nie da się sprawdzić online, możesz to zrobić składając wniosek np. w sądzie prowadzącym rejestr zastawów. Zastaw Skarbowy można natomiast sprawdzić w prosty sposób online.

Samochody z długiem są raczej rzadko spotykane, ale skoro wiesz już jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony, warto to zrobić. Może zainteresuje Cię również artykuł faktura, czy umowa kupna-sprzedaży.

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!