Sprawdź auto przed kupnem – Najważniejsze Punkty!

Chcesz kupić samochód, z którego będziesz zadowolony? Zastanawiasz się, jak wybrać bezwypadkowy i zadbany egzemplarz spośród setek ogłoszeń? Kluczem do sukcesu są szczegółowe oględziny! Dzisiaj pokażę Ci proste czynności, dzięki którym wykryjesz najważniejsze usterki, dlatego koniecznie przeczytaj ten wpis, a następnie sprawdź auto przed jego zakupem.

Sprawdź auto pod kątem blacharsko-lakierniczym

80% aut, które sprawdzamy były w przeszłości uszkodzone i nie ma znaczenia, czy samochód ma 3, 5, czy 15 lat. Nie liczy się również deklaracja sprzedającego o bezwypadkowości. Twoim zadaniem podczas oględzin jest sprawdzenie, czy samochód był uszkodzony, jak poważna była szkoda oraz, czy naprawa została przeprowadzona w profesjonalny sposób.

Pomiar grubości lakieru

Wiele osób uważa, że naprawiany element można łatwo rozpoznać „gołym okiem”. Muszę Cię jednak zmartwić. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, nie rozpoznasz naprawianego elementu – o ile naprawa nie była wykonana przez niedoświadczonego lakiernika. Do sprawdzania powłoki lakierniczej warto użyć miernika lakieru – nawet jeżeli kupujesz kilkunastoletni samochód. W przypadku starszych samochodów warto skupić się przede wszystkim na szpachli, która z czasem lubi pękać, a ponowna naprawa elementu często jest nieopłacalna biorąc pod uwagę niską wartość samochodu.

pękająca szpachla

Pomiar miernikiem najlepiej rozpocząć od elementów karoserii. Możesz przyjąć poniższą kolejność:

-dach
-lewy przedni błotnik
-lewe przednie drzwi
-lewe tylne drzwi

-lewy tylny błotnik
-lewa belka dachowa
-klapa bagażnika
-prawy tylny błotnik
-prawa belka dachowa

-prawe tylne drzwi
-prawe przednie drzwi
-prawy przedni błotnik
-maska

Następnie zmierz wnęki po otwarciu drzwi i klapy bagażnika takie jak: progi i słupki. Na końcu wykonaj pomiar lakieru na podłodze bagażnika oraz elementach w komorze silnika takich jak: wzmocnienia, kielichy, czy podłużnice.

sprawdź auto przed zakupem


Wszystkie pomiary warto zapisywać, tak aby na końcu porównać poszczególne wyniki. Pomiary możesz zapisywać na kartce lub na schemacie w naszej checkliście.

checklista sprawdzenie samochodu przed zakupem

Interpretacja pomiarów to dość obszerny temat, dlatego odsyłam Cię do artykułu na temat grubości lakieru na samochodzie.

Ocena wizualna

Do oceny wizualnej, warto zaopatrzyć się w latarkę, dzięki której dojrzysz więcej szczegółów. Przyjrzyj się każdemu elementowi karoserii pod kątem struktury lakieru, wad lakierniczych (np. łuszczenie, zlewki, skórka pomarańczy), korozji, czy zarysowań. Dodatkowo, otwórz drzwi, maskę i klapę bagażnika i sprawdź, czy na śrubach widoczne są ślady demontażu. Ślady demontażu są cenną poszlaką, ponieważ coraz częściej elementy karoserii wymienia się pod kolor.

sprawdź auto przed kupnem

Pamiętaj, że kompleksowe sprawdzenie bezwypadkowości samochodu składa się z wielu etapów i powyższe czynności są tylko częścią z nich.

Sprawdź auto pod kątem technicznym

Kwestie techniczne to rozbudowany etap, przy którym potrzeba choć trochę doświadczenia i znajomości konkretnej jednostki napędowej, czy modelu. Niemniej jednak postaram się pokrótce pokazać najprostsze czynności, które należy wykonać.

Płyny eksploatacyjne

Jeszcze przed oględzinami poproś sprzedającego, aby silnik był zimny, ponieważ wiele usterek daje o sobie znać tylko „na zimno”. W pierwszej kolejności sprawdź płyny eksploatacyjne, czyli przede wszystkim olej oraz płyn chłodniczy. Sprawdź poziom oraz konsystencję oleju – możesz do tego użyć chusteczki. Następnie sprawdź poziom oraz klarowność płynu chłodniczego – na tym etapie przyda się latarka. W płynie nie powinny znajdować się tłuste plamy, które świadczyłyby o przedostawaniu się do niego oleju.

jak sprawdzać auta

Wycieki i praca silnika

Po sprawdzeniu płynów eksploatacyjnych przejrzyj silnik i jego podzespoły w poszukiwaniu wycieków i uszkodzeń mechanicznych. Następnie warto poprosić kogoś, aby uruchomił silnik, tak abyś mógł wsłuchać się w jego pracę. Jeżeli samochód posiada skrzynię automatyczną, warto sprawdzić jej działanie również na zimnym oleju.

Jazda testowa

Po wykonaniu tych prostych czynności przeprowadź jazdę testową i sprawdź działanie poszczególnych układów takich jak: silnik, skrzynia biegów, układ hamulcowy, kierowniczy, zawieszenie, czy napęd 4×4.

Podczas jazdy testowej wyłącz radio oraz zmniejsz siłę nawiewu na minimum, tak aby jak najlepiej wsłuchać się w samochód. W pierwszej kolejności skup się na pracy silnika. Sprawdź dynamikę w całym zakresie obrotów (pamiętaj, aby nie wysilać silnika, zanim nie osiągnie temperatury roboczej). Następnie sprawdź działanie skrzyni biegów. Pamiętaj, aby przetestować wszystkie biegi łącznie z biegiem wstecznym. Zwróć również uwagę na działanie sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego. Podczas jazdy, jak i również na postoju obróć kierownicą kilka razy do oporu i wsłuchaj się w działanie przekładni kierowniczej. W miarę możliwości wykonaj mocne hamowanie oraz sprawdź, czy samochodu nie ściąga na jedną ze stron po puszczeniu kierownicy. Warto też pojechać na wyboistą drogę i posłuchać odgłosów z zawieszenia.

Postaraj się wykonać jak najdłuższą jazdę testową i skup się przede wszystkim na elementach, które będą najdroższe w ewentualnej naprawie. Nie zapomnij również sprawdzić wyposażenia np. asystentów jazdy, czy tempomatu.

Więcej informacji na temat sprawdzenia samochodu zdobędziesz z naszej książki „Od ogłoszenia do kupienia”.

Sprawdź auto przeprowadzając diagnostykę komputerową

Większość osób nie posiada komputera diagnostycznego, jednak w przypadku nowszych i bardziej skomplikowanych samochodów warto podpiąć samochód pod komputer i przeprowadzić diagnostykę.

Za pomocą komputera, możesz sprawdzić całą masę informacji, przykładowo: błędy, przebieg, ilość zderzeń, wstępny stan wtryskiwaczy, doładowanie turbosprężarki itd. Jednak liczba i rodzaj informacji, które możesz zdobyć jest zależna od danego modelu, rocznika, czy konkretnego interfejsu diagnostycznego. Poniżej znajdziesz przykładowe screeny z diagnostyki.

sprawdź auto przed kupnem
jak sprawdzać auta
sprawdzenie samochodu przed kupnem

Sprawdź auto pod kątem przebiegu

W 2020r. zostały wprowadzone kary za „kręcenie liczników”, przez co wiele osób przestało się obawiać, że zostanie oszukanym. Fakt jest jednak taki, że nadal kręci się przebiegi tylko na mniejszą skalę niż miało to miejsce 10 lat temu. Poniżej przykład Fiata Bravo z silnikiem benzynowym, który miał cofnięty przebieg o ponad 100 tys. km.

kręcony przebieg

Dokumentacja

Najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem przebiegu jest dokumentacja. W przypadku Niemiec będą to wydruki z badań technicznych np. z firmy TUV, KUS, czy GTU. Kolejnymi dokumentami są faktury z przebytych napraw i serwisów oraz książka serwisowa.

dokumenty potwierdzające przebieg

Przebieg w sterownikach

Następnym źródłem sprawdzenia przebiegu jest ich odczyt ze sterowników. Oczywiście przebieg w sterownikach również można skorygować, jednak niejednokrotnie zostaje on cofnięty tylko ze sterownika deski rozdzielczej.

Bazy online

Warto również sprawdzić archiwalne przebiegi zapisane np. podczas badań technicznych. W przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce możesz to zrobić w CEPiKu. Jednak wiele innych krajów jak np. Szwecja, Dania, Czechy, Holandia itd. również prowadzi takie ewidencje. Zobacz, jak sprawdzić przebieg w zagranicznych bazach.

ASO

Możesz udać się do ASO z prośbą o wydruk serwisów z systemu lub taki wydruk kupić online. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie marki posiadają bazy europejskie oraz nie wszystkie auta są serwisowane w ASO.

jak sprawdzić przebieg

Aby sprawdzić przebieg najlepiej potwierdzić go w dwóch niezależnych źródłach np. z dokumentów oraz sterowników.

Sprawdź auto na podnośniku

Przed podjęciem decyzji o zakupie zalecam sprawdzenie podwozia samochodu. W tym celu możesz udać się na stację diagnostyczną na przeprowadzenie tzw. ścieżki diagnostycznej podczas której zostanie sprawdzony m.in. pomiar tłumienia amortyzatorów, skuteczność hamowania, czy luzy w zawieszeniu. Po przeprowadzonym badaniu warto zejść do kanału i sprawdzić auto pod kątem wycieków, korozji, czy śladów napraw blacharsko-lakierniczych.

sprawdź podwozie samochodu

Powyżej opisałem podstawowe czynności, które warto wykonać przed zakupem samochodu. Mam nadzieję, że pomogą Ci wstępnie sprawdzić auto i wykryć usterki. Jeżeli chcesz kompleksowo sprawdzić samochód przed kupnem, napisz lub zadzwoń do nas.

Interakcje czytelnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *