Jak sprawdzić czy samochód ma OC?

Chcesz dowiedzieć się, czy samochód ma ważne OC, poznać datę ważności polisy lub jej numer, a może potrzebujesz danych towarzystwa ubezpieczeniowego? Dzisiaj pokaże Ci, jak w prosty i darmowy sposób zdobyć te wszystkie informacje.

UFG, czyli pierwszy sposób na sprawdzenie, czy samochód ma OC

Jeżeli potrzebujesz tylko sprawdzić, czy samochód ma OC, numer polisy i dane ubezpieczyciela (bez daty ważności), najprostszym sposobem jest wejście na stronę UFG. Ta opcja przydaje się w szczególności podczas kolizji, gdy posiadasz tylko numer rejestracyjny samochodu.

Wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), następnie wejdź w zakładkę „BAZA OC I AC”.

Jak sprawdzić czy samochód ma OC

Następnie kliknij w „Identyfikacja umowy OC na dzień”.

Sprawdzenie OC w UFG

Po kliknięciu pojawi się zakładka z poniższymi polami, które musisz uzupełnić. Nie musisz podawać wszystkich danych samochodu, wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny lub numer VIN. Następnie podaj datę, dla której chcesz sprawdzić ubezpieczenie, może to być np. aktualny dzień. Następnie przepisz znaki, kliknij dalej i gotowe!

Czy auto ma OC

W tym momencie pokaże się informacja o ubezpieczeniu, lub jego braku. Poniżej przykład samochodu, który posiada ubezpieczenie OC. Dodatkowo otrzymasz informacje co to za pojazd, numer polisy oraz w jakim towarzystwie jest ubezpieczony.

jak sprawdzić czy samochód ma OC

Jeżeli samochód nie posiada OC lub z jakiegoś powodu ubezpieczenie nie jest jeszcze zaktualizowane, pojawi się poniższa informacja.

Brak danych o ubezpieczeniu OC

UFG stworzyło aplikację „Kup auto”, gdzie do sprawdzenia daty ważności polisy, numeru polisy oraz danych towarzystwa ubezpieczeniowego potrzebujesz tylko numeru rejestracyjnego oraz numeru VIN. Niestety na tę chwilę aplikacja jeszcze nie działa poprawnie, dlatego aby zweryfikować te dane, najlepszym sposobem będzie sprawdzenie ich w CEPiK.

CEPiK, czyli drugi sposób na sprawdzenie, czy samochód ma OC

W CEPiK masz możliwość nie tylko sprawdzenia, czy samochód ma OC ale również poznania dokładnej daty ważności polisy (ta opcja dotyczy tylko pojazdów zarejestrowanych w Polsce). W tym przypadku jednak potrzebujesz więcej danych na temat samochodu tj. numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Te wszystkie informacje znajdziesz na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego.

Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl i podaj wszystkie potrzebne dane, a następnie kliknij „Sprawdź pojazd”.

jak sprawdzić datę ważności OC

Raport zostanie wygenerowany, jednak aby sprawdzić ważność polisy, musisz wejść w zakładkę „Oś czasu”. Na samym dole osi czasu znajdziesz informacje o dacie ważności polisy.

Data ważności polisy - historia pojazdu

Certyfikat, czyli trzeci sposób na sprawdzenie, czy samochód ma OC

Jeżeli nie znasz dokładnych danych samochodu, sprawdzisz wszystkie informacje w certyfikacie wydanym przez ubezpieczyciela podczas zawierania OC. Jest on zwykle wydrukowany na kartce lub przesłany mailem. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu, możesz również zdobyć numer polisy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego ze strony UFG i skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, który poda wszystkie informacje o ubezpieczeniu.

Mam nadzieję, że udało Ci się zdobyć potrzebne informacje. Polisa OC to jeden z dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakich jeszcze dokumentów potrzebujesz, aby bezproblemowo zarejestrować samochód, zajrzyj do artykułu rejestracja samochodu w urzędzie lub obejrzyj nasz film na Youtube:

Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed kupnem
Książka od ogłoszenia do kupienia

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!