Numer nadwozia – co oznacza i gdzie go znaleźć

Numer nadwozia – co oznacza i gdzie go znaleźć?

Numer nadwozia, VIN, numer identyfikacyjny pojazdu – te sformułowania określają jeden numer, który posiadają wszystkie pojazdy w jasno określonej formie od 1981r. Na jego temat krąży wiele bzdur, dlatego jeżeli interesuje Cię co naprawdę oznacza numer nadwozia i gdzie możesz go znaleźć, zapraszam do wpisu 🙂

Numer nadwozia – co oznacza?

Numer nadwozia, z angielskiego Vehicle Identification Number to numer, który posiadają wszystkie samochody. Składa się z 17 znaków (tylko wielkie litery i cyfry arabskie). Zawiera w sobie informacje na temat m.in. producenta, miejsca oraz roku produkcji, danych technicznych  Składa się z 3 członów:

Numer nadwozia - Co oznaczają poszczególne człony numeru VIN

Człon 1 – Pierwsze 3 znaki to światowy identyfikator producenta. Wskazują one na producenta oraz jego kraj. W praktyce większość marek samochodowych ma przypisany “na stałe” dwu lub trzy-znakowy kod. Dla przykładu:

Audi – WAU, TRU

Renault – VF1 

Fiat – ZFA 

BMW – WBA

Człon 2 – Kolejne 6 znaków to VDS (Vehicle Descriptor Section). Opisuje on m.in dane techniczne pojazdu, wyposażenie, silnik. W przypadku tego członu nie ma ogólnych standardów dotyczących wszystkich marek, ponieważ producent może kodować te znaki według własnych wzorów. Dla konkretnych modeli istnieją co prawda pojedyncze sposoby na częściowe rozszyfrowanie tych informacji, jednak aby rozkodować całość trzeba skorzystać z dekodera vin.

Człon 3 – Ostatnie 8 znaków to VIS (Vehicle Identifier Section). Numer ten koduje m.in. fabrykę montującą pojazd czy datę produkcji. W przypadku samochodów z USA datę produkcji koduje znak na pozycji 10:

Samochody z USA numer VIN
źródło: wiki.com

Niestety w przypadku pozostałych samochodów powyższa tabela nie będzie miała zastosowania. W niektórych markach istnieją pewne zależności, po których da się ustalić datę produkcji, jednak nie można traktować ich jako wiarygodne źródła informacji.

Ostatnie znaki numeru nadwozia to zwykle numery seryjne konkretnego pojazdu.

Numer nadwozia – gdzie znaleźć?

Jeżeli najważniejsze informacje masz za sobą przyszła pora na miejsca, w których możesz znaleźć numer nadwozia:

 • Dowód rejestracyjny 
numer nadwozia czyli VIN dowód rejestracyjny
źródło: twojekspert.pl
 • Dokumenty OC (np. umowa lub potwierdzenie) Gdzie jest numer VIN
 • Książka serwisowa

Numer nadwozia VIN w książce serwisowej

 • Karta pojazdu

Numer nadwozia VIN w karcie pojazdu

 • Faktury

Numer nadwozia VIN na fakturze VAT

 • Komputer samochodu

numer VIN skaner diagnostyczny

 • Tabliczki znamionowe- Numer nadwozia oraz tabliczki znamionowe muszą być umieszczone na elementach, których nie da się łatwo wymienić.

numer nadwozia-tabliczka znamionowa

 • Elementy samochodu:

  -Wzmocnienie boczne prawe
  -Kielich prawego amortyzatora
  -Przegroda czołowa
  -Podłoga w okolicy przedniego fotela pasażera
  -Podłoga bagażnika
  -U dołu szyby od strony kierowcy
  -Słupek B od strony pasażera lub kierowcy

Powyższa lista to zbiór najczęstszych miejsc występowania numeru VIN.

Numer nadwozia – dekoder VIN

Jak sam widzisz numer nadwozia zawiera w sobie całkiem sporo informacji. Niestety większość z nich jest dobrze ukryta w ciągu znaków, dlatego rozkodowanie VINu nie jest takie proste. Z pomocą przychodzą dekodery VIN, które umożliwiają jego rozkodowanie. Większość z nich pobiera również dane z baz zewnętrznych na temat historii samochodu.

Najpopularniejszym darmowym dekoderem VIN jest historiapojazdu.gov. Jednak, aby z niego skorzystać oprócz numeru nadwozia będziesz potrzebował numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Raport zawiera wiele cennych informacji (np. ilość właścicieli, czy badania techniczne z odnotowanymi przebiegami). W niektórych przypadkach warto skorzystać także z płatnego dekodera VIN (np. autobaza.pl), ponieważ wystarczy wpisać tylko numer VIN. Plusem jest to, że przed opłaceniem raportu, zobaczysz jakie informacje są w nim dostępne.

Dekodery VIN to jednak temat na osobny wpis, który już wkrótce pojawi się na blogu. Aby go nie przegapić, zapisz się na powiadomienia mailowe oraz polub naszego bloga na Facebooku. A już teraz możesz zajrzeć do artykułu, w którym pokazujemy Jak sprawdzić przebieg po numerze VIN.

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić przebieg w każdym samochodzie?

MERCEDES PRZEBIEG

Poznaj 10 konkretnych sposobów na sprawdzenie przebiegu, z których korzystam podczas oględzin!